1. HABERLER

  2. ARICILIK

  3. Bingöl’de Arı ve Doğal Ürünler Araştırma Merkezi kuruldu

Bingöl’de Arı ve Doğal Ürünler Araştırma Merkezi kuruldu

Bingöl Üniversitesi’nde, Arı ve Doğal Ürünler Ar-Ge ve Ür-Ge Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Bingöl’de Arı ve Doğal Ürünler Araştırma Merkezi kuruldu

Hal Postası - Bingöl Üniversitesi’nde, Arı ve Doğal Ürünler Ar-Ge ve Ür-Ge Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Bingöl Üniversitesi tarafından yayımlanan Arı Ve Doğal Ürünler Ar-Ge Ve Ür-Ge Uygulama Ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, Bingöl Üniversitesi Arı ve Doğal Ürünler Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) ve Ürün Geliştirme (Ür-Ge) Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsıyor.

Yeni kurulan Merkez’in Yönetim Kurulu; Müdür, müdür yardımcıları, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi (PİKOM) temsilcisi, Merkezi Laboratuvar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Bingöl Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BÜBAP) Koordinatörü dahil en az 7, en fazla 11 kişiden oluşacak.

BÖLGESEL KALKINMA ÖN PLANDA

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma alanında ihtisaslaşacak olan üniversitede, Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetleri bilimsel ve eğitim bazlı sürdürülecek. Merkez’in çalışmaları arasında eğitim, tanıtım, çalıştay, panel, seminer ve konferanslar düzenlemek, yurt içi ve yurt dışındaki ilgili kurumlarla işbirliği yapmak da yer alıyor.

Merkez’de, arı ve doğal ürünler başlığı altında bölgede ihtiyaç duyulan araştırma konularını planlamanın yanı sıra; patent, lisans ve teknoloji transferi konularında danışmanlık da verilecek.

Merkez’in faaliyet alanları içinde; katma değeri yüksek ürünler geliştirmek, üretmek ve toplam üretim artışını sağlayacak araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmak da bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler