1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bilecik’te Tarımsal Araştırma Merkezi kuruldu

Bilecik’te Tarımsal Araştırma Merkezi kuruldu

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde, Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Bilecik’te Tarımsal Araştırma Merkezi kuruldu

Hal Postası - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde, Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından yayımlanan Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Merkez’in amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsıyor.

Yeni kurulan Merkez’in Yönetim Kurulu; Müdür, müdür yardımcıları ve Rektör tarafından belirlenecek 4 öğretim elemanı ile beraber, 7 kişiden oluşacak. Üyeler, Rektör tarafından 3 yıl süreyle görevlendirilecek.

TESCİL DENEMELERİ YAPILACAK

Tarımsal üretim ve tescil denemeleri yürütmek üzerine ihtisaslaşacak Merkez’de, elde edilen sonuçlar da uygulamaya aktarılacak. Tarımsal ürünlerin depolanması, işlenmesi ve paketlenmesi gibi faaliyetleri organize etmenin yanı sıra; araştırma sonuçlarının patente dönüştürülmesi de Merkez’in faaliyet alanları içinde bulunuyor. Ayrıca, elde edilecek damızlık, tohumluk ve benzeri üretim materyalinin tescili konularında araştırıcılara destek sağlanacak.

Tarım makineleri ve sulama sistemleri konularında test ve deneyler de yapacak olan Merkez’de, eğitim ve danışmanlık hizmeti de verilecek. Merkez’in çalışmaları arasında eğitim, tanıtım, çalıştay, panel, seminer ve konferanslar düzenlemek, yurt dışı ve yurt içindeki kurumlarla işbirliği yapmak yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler