1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Belçika’da havuç fiyatları düştü, soğan verimi %50 azaldı

Belçika’da havuç fiyatları düştü, soğan verimi %50 azaldı

Belçika’da yağışlı hava havuç hasadını zorlaştırırken, soğanda verim oranı geçen yıla göre yarı yarıya azaldı.

Belçika’da havuç fiyatları düştü, soğan verimi %50 azaldı

Hal Postası - Belçika’da yağışlı hava havuç hasadını zorlaştırırken, soğanda verim oranı geçen yıla göre yarı yarıya azaldı.

Belçika’da havuç hasadı yeniden başladı. Yağış oranı havuçların kalitesi için avantaj sağlasa da hasat yapmayı zorlaştırıyor.

Belçika’da yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçti. Pandeminin de etkisiyle, sebze-meyve ihracatı birçok ülkede olduğu gibi olumsuz etkilendi. Komşu ülkelerdeki havuç fiyatlarının düşük olması da Belçika’nın havuç ihracatını önceki yıllara göre daha düşük seviyelerde tuttu.

Havuç ihracatı, fiyatların düşmesiyle beraber canlanmaya başlasa da Belçika’da en büyük tüketim kalemi hâlâ iç pazar olacak gibi görünüyor. Belçika, şu an ağırlıklı olarak Güney Avrupa’ya ihracat yapsa da önceki yıllara göre talepte düşüş yaşanıyor. Kurak yaz mevsiminin de etkisiyle, iç pazardaki havuç fiyatları oldukça düşük düzeyde seyrediyor. Hektar başına ortalama havuç verimi de önceki yılın gerisinde kaldı.

SU KITLIĞI ÖNÜMÜZDEKİ YILLARI ETKİLEYECEK

Sıcak hava, soğan rekoltesini de etkiledi. Belçika’nın ortalama soğan verimi önceki yıl 60 ton/ha iken bu yılki verim oranı 30 ton/ha seviyelerine düşmüş durumda.

Belçikalı çiftçilerin ortak kaygısı ise, sulama sorunu olmaya devam ediyor. Tarım arazilerinin genellikle birbirinden ayrık olması ve suda, ihtiyaca nazaran kıtlık yaşanması üreticileri önümüzdeki yıllar için endişelendiriyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler