1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Bejo/De Groot soğan mildiyösüne dayanıklı arpacık soğan geliştirdi

Bejo/De Groot soğan mildiyösüne dayanıklı arpacık soğan geliştirdi

Bejo/De Groot Seeds soğan mildiyösü hastalığına yüksek direnç gösteren bir arpacık soğan çeşidi geliştirdi.

Bejo/De Groot soğan mildiyösüne dayanıklı arpacık soğan geliştirdi

Hal Postası - Bejo/De Groot Seeds (DGS) soğan mildiyösü hastalığına yüksek direnç gösteren bir arpacık soğan çeşidi geliştirdi.

Bejo/De Groot Seeds (DGS) soğan mildiyösü hastalığına yüksek direnç gösteren bir arpacık soğan çeşidi geliştirdi. Innovator ticari adı verilen yeni hibrit çeşidin, nispeten uzun bir yumrusu ve daha kırmızıya çalan bir kabuk rengi var. Yeni çeşit gündüz süresinin uzun olduğu mevsimi yaşayan bölgeler için öneriliyor. 

Soğanda mildiyö hastalığı, arpacık soğanın yapraklarını enfekte ediyor ve zamanla hasata yansıyan büyük kayıplara neden oluyor. Mahsulü tamamen yok ettiği durumlar da olabiliyor. 

Mildiyö direnci nedeniyle bitki koruma maliyetlerini düşüren Innovator, hem geleneksel pazar için hem de organik pazar için tercih edilebilecek. 

Bejo’dan yapılan açıklamada, ıslah çalışmalarının 1980’li yıllardan beri devam ettiğini belirten Ürün Araştırma Müdürü Timo Petter, “Klasik yetiştirme, melezleme ve seçme yoluyla, ıslah materyalimiz arasında direnç taşıyan ebeveyn soylarını geliştirdik. Ek olarak, çeşitlilik canlılık, küresel şekil, çoklu büyüme noktaları, kuru madde içeriği, sıkılık ve iyi cilt kalitesi gibi özelliklere sahip bir çeşit elde ettik” dedi. 

Açıklamada Innovator çeşidinin ıslah yoluyla elde edilmesinin, deneme çalışmaları ve tescil süreçleri dahil toplam 30 yıl sürdüğü kaydedildi. 

Önceki ve Sonraki Haberler