1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. Bazı yeni balık türleri destek kapsamına alındı

Bazı yeni balık türleri destek kapsamına alındı

Mersin, kalkan, mercan, karagöz, minekop, yayın, kerevit, karides, sülük gibi birçok tür, su ürünleri desteği kapsamına alındı.

Bazı yeni balık türleri destek kapsamına alındı

Hal Postası - Mersin, kalkan, mercan, karagöz, minekop, yayın, kerevit, karides, sülük gibi birçok tür, su ürünleri desteği kapsamına alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği, 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ; Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onaylı su ürünleri yetiştiricilik belgesine sahip, Su Ürünleri Bilgi Sistemine (SUBİS) kayıtlı yetiştiricilere yapılacak su ürünleri desteği ile ilgili hususları kapsıyor.

Tebliğ ile birlikte alabalık, sazan ve midyenin yanı sıra; mersin, kalkan, fangri, mercan, sinagrit, lahoz, sivri burun karagöz, minekop, eşkine, sargoz, mırmır, sarıağız, sarıkuyruk, trança, yayın, şabut, karabalık, yılan balığı, tilapya, kerevit, karides, sülük, karadeniz alası ve kırmızı benekli alabalık gibi yeni tür de destekleme kapsamına alındı.

Buna göre, su ürünleri yetiştiricilik belgesi bulunan, yukarıda belirtilen türlerin yanı sıra, midye yetiştiriciliği yapan ve kilogram üstü alabalık yetiştiren üreticilere destekleme yapılacak. Ayrıca, desteklemelerden yararlanmayan ve elektrik enerjisi ile çıkardığı yeraltı suyu ya da enerji kullanmadan kaynak suyunu kullanarak daha çok iç tüketim amaçlı toprak havuzlarda küçük ölçekli yetiştiricilik yapan üreticiler de yılda en fazla 30 bin kilograma kadar desteklenecek.

AYNI KİŞİYE AİT İŞLETMELER TEK DESTEK ALABİLECEK

Tebliğ çerçevesinde; Bakanlık tarafından belirlenmiş alanlarda, gerçek ve tüzel kişilere ait birden fazla yetiştiricilik işletmesi var ise bu işletmeler tek bir işletme olarak kabul edilip destekleme ödemesi buna göre yapılacak. Bakanlık tarafından açıklanacak ürünün kilogram/maliyet değerinin yüzde 75’inden düşük olan satış belgeleri ile kilogram/maliyet değerinin yüzde 50’sinden düşük olan balık yemine ait faturalar ise destekleme kapsamı dışında tutuldu.

Karar gereğince, desteklemeden faydalanacak işletmelerin üretim miktarı; toprak havuzlarda balık yetiştiriciliği için yılda 30 bin kilogram, diğer türler için ise yılda 350 bin kilogram ile sınırlı tutuldu.

SON BAŞVURU TARİHİ 25 ARALIK

Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiricilerin, 25 Aralık 2020 tarihi mesai bitimine kadar, yetiştiricilik tesisinin bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne müracaat etmesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler