1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Bazı hububat türlerinin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Bazı hububat türlerinin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Bazı bitkisel ürünlerin ithalatında gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfırlandı. Listede arpa, buğday ve mısır da var.

Bazı hububat türlerinin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Hal Postası - Bazı bitkisel ürünlerin ithalatında gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfırlandı. Listede arpa, buğday ve mısır da var.

3100 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca yayınlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Karara göre, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonları (GTİP) Listesi’nde 10. Fasıl’da yer alan bazı bitkisel ürünlerin gümrük vergisi 31 Aralık 2020 tarihine kadar sıfırlandı.

ARPA VE BUĞDAY ÜRÜNLERİ DE LİSTEDE

GTİP listesinde 10. Fasıl’da yer alan ve gümrük vergisi sıfırlanan ürünler içinde adi buğday, mahlut, kızıl buğday; beyaz arpa ve maltlık arpa dışında kalan arpa ürünleri; mısır ve cin mısırı dışında kalan mısır ürünleri ile makarnalık ve tohumluk buğday hariç diğer buğday ürünleri yer alıyor.

Gümrük vergisinin yıl sonuna kadar uygulanmayacağı ülkeler arasında; Bosna-Hersek, Kosova, Singapur, Gürcistan, Güney Kore, Malezya, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya, Pakistan ve Faroe Adaları bulunuyor. Ayrıca, listede yer almayan diğer ülkeler de Cumhurbaşkanlığı Kararı’na dahil edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler