1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Bazı bitkisel ürünlerin ithalatında gümrük vergisi oranları değişti

Bazı bitkisel ürünlerin ithalatında gümrük vergisi oranları değişti

Fasıl 7 ve Fasıl 12’de bulunan bazı bitkisel ürünlerin ithalatında gümrük vergisi oranları değişti. Kırmızı mercimek de listede.

Bazı bitkisel ürünlerin ithalatında gümrük vergisi oranları değişti

Hal Postası - Fasıl 7 ve Fasıl 12’de bulunan bazı bitkisel ürünlerin ithalatında gümrük vergisi oranları değişti. Kırmızı mercimek de listede.

3182 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca yayımlanan İthalat Rejimine Ek Karar bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Karara göre, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonları (GTİP) Listesi’nde 7. Fasıl’da yer alan tarım ürünlerine yüzde 5,2 ila yüzde 9 arasında gümrük vergisi uygulanacak. Ayrıca, 12. Fasıl’da yer alan tarım ürünlerine, 1 Temmuz 2021 itibarıyla gümrük vergisi oranlarına ilaveten, 100 euro/ton Toplu Konut Fonu (TKF) getirildi.

KIRMIZI MERCİMEKTE TKF YOK

GTİP listesinde 7. Fasıl’da yenilen sebzeler ve bazı kök ve yumrular bulunuyor. Kararla birlikte, 7. Fasıl’da yer alan kırmızı mercimek ithalatında uygulanacak gümrük vergisi oranları yüzde 5,2 ila yüzde 9 arasında değişti.

Buna göre; Güney Kore’ye uygulanacak gümrük vergisi oranı yüzde 5,2 oldu. Kosova, Singapur, Gürcistan, Malezya, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre, Endonezya, İran, Nijerya, Pakistan ve Faroe Adaları ile Cumhurbaşkanlığı Kararı’na dahil edilen diğer ülkelere de yüzde 9 gümrük vergisi uygulanacak. Bosna Hersek ise kırmızı mercimek ithalatında gümrük vergisinden muaf tutuldu.

Uygulama bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

BOSNA HERSEK VE KOSOVA MUAF TUTULDU

GTİP listesinde 12. Fasıl’da yağlı tohumlar ve meyveler; muhtelif tane, tohum ve meyveler; sanayide veya tıpta kullanılan bitkiler ile saman ve kaba yem gibi ürünler bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı Kararı çerçevesinde, 12. Fasıl’da yer alan tohumluk ve çerezlik ayçiçeği tohumları hariç; ithalatta uygulanacak gümrük vergisi oranları yüzde 3 ila yüzde 10,1 arasında değişti.

Buna göre; Singapur’a uygulanacak gümrük vergisi oranı yüzde 10,1 oldu. Gürcistan, Malezya, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre, Endonezya, İran, Nijerya, Pakistan ve Faroe Adaları ile Cumhurbaşkanlığı Kararı’na dahil edilen diğer ülkelere de yüzde 3 gümrük vergisi uygulanacak. Bosna Hersek ve Kosova ise gümrük vergisinden muaf tutuldu.

1 TEMMUZ’A KADAR GÜMRÜK VERGİSİ VE TKF YOK

12. Fasıl’da yer alan, tohumluk ve çerezlik ayçiçeği tohumları hariç ürünlerin ithalatında 31 Haziran 2021 tarihine kadar gümrük vergisi ve TKF uygulanmayacak.

1 Temmuz 2021 itibarıyla ise, güncellenen gümrük vergisi oranlarına ilaveten, 100 euro/ton Toplu Konut Fonu (TKF) getirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler