1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bayilik sınavında yürütmeyi durdurmaya red

Bayilik sınavında yürütmeyi durdurmaya red

ZMO’nun Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı ile ilgili açtığı davada, yürütmeyi durdurma talebi reddedildi. 

Bayilik sınavında yürütmeyi durdurmaya red

Hal Postası - ZMO’nun Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı ile ilgili açtığı davada, yürütmeyi durdurma talebi reddedildi. 

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası’nın (ZMO) Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı ile ilgili açtığı davada, yürütmeyi durdurma talebi reddedildi. 

ZMO, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi arasında imzalanan protokol çerçevesinde bitki koruma ürünleri bayilik ve toptancılık sınavı ile ilgili, Ankara 10. İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma davası açmıştı. 

SADECE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ BAYİ OLABİLSİN

ZMO’nun avukatı Zühal Sirkecioğlu Dönmez, sınav uygulama talimatında sınava başvuru yapabilecek mesleklerin gösterildiği, ziraat mühendisleri dışındaki mesleklerin kamu sağlığı açısından zararlarının olduğu gerekçeleriyle ve sınavla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne hükmün iptali için başvuru yapıldığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasını talep etmişti. 

Mahkeme, sadece ilgili kanun veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükmünün iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurulduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması kararı verilemeyeceği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma talebini reddetti. 

7 GÜNLÜK İTİRAZ SÜRESİ VAR

Bu durumda Anayasa Mahkemesi’nin kararı açıklanıncaya kadar söz konusu sınavın yapılmasında yasal bir engel bulunmuyor. Ancak yürütmenin durdurulmasına red kararı için, 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz başvurusu yapılabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler