1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Bayer’in Brezilya'daki çiftliğinde yeni bir arı türü keşfedildi

Bayer’in Brezilya'daki çiftliğinde yeni bir arı türü keşfedildi

Bilimsel adı Ceratina (Ceratinula) fioreseana olan yeni bir arı türü keşfedildi. Yeni türün, Amerika'ya özgü Ceratinula alt cinsi içinde bilinen 38 arı türünden biri olarak kaydedildi. 

Bayer’in Brezilya'daki çiftliğinde yeni bir arı türü keşfedildi

Hal Postası - Bilimsel adı Ceratina (Ceratinula) fioreseana olan yeni bir arı türü keşfedildi. Yeni türün, Amerika'ya özgü Ceratinula alt cinsi içinde bilinen 38 arı türünden biri olarak kaydedildi. 

Brezilya'nın Água Fria de Goiás kentinde, Bayer ortaklığıyla işletilen çiftlikte Ceratina (Ceratinula) fioreseana olarak adlandırılan yeni bir arı türü keşfedildi. Yeni arı türü koloniler halinde yaşamıyor ve bal üretmiyor. Ancak bitkiler için tozlayıcı olarak işlev görüyor.

Kolonilerde yaşamadığı için yalnız türler arasında sayılan yeni arı türü, Brezilya Federal Bahia Üniversitesi Biyoloji Enstitüsü Araştırma Bilimcisi Favizia Freitas de Oliveira ile Bayer şirketinde arıların korunması ve arı üretimi konularında çalışan Danışman Hebert Luiz Pereira tarafından keşfedildi. Yeni tür, keşfedildiği çiftliğin sahibi Henrique Fiorese’nin adına atfen isimlendirildi. 

Pereira ve Freitas de Oliveira, Bayer’in kurduğu böcek otellerinde yuvalarını inşa eden diğer arılar üzerinde çalışırken; kolonilerde yaşamayan yeni türü fark ettiler. 

ceratina-fioreseana-disi.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Ceratina fioreseana arısı, Amerika'ya özgü 38 türüyle bilinen Ceratina (Ceratinula) alt cinsinin bir üyesi. Yalnız bir arı olarak yalnız yaşıyor, bal üretmiyor ve kraliçesi yok. Yeni tür; yüzündeki benzersiz lekeler, bal sarısı bacakları ve cins içindeki benzer türlerden farklı olan erkek cinsel organları dahil olmak üzere farklı yüz ve vücut kısımlarıyla diğer türlerden ayırt ediliyor. 

Küresel olarak yetiştirilen gıda maddelerinin yüzde 5 ila 8'i, aralarında arıların da bulunduğu böceklerin tozlaşmasına bağlı olarak üretilebiliyor. Yeni arı türü de, bitkisel üretim açısından önemli tozlayıcılardan biri olarak kabul ediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler