1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Bayer, RoundUp davaları için tazminat bütçesini yükseltti

Bayer, RoundUp davaları için tazminat bütçesini yükseltti

Bayer, RoundUp isimli yabani ot öldürücü aleyhine açılacak tazminat davaları için, bireysel davacılara 200 milyon dolar ve toplamda 2 milyar dolar daha ödeyeceğini duyurdu.

Bayer, RoundUp davaları için tazminat bütçesini yükseltti

Hal Postası - Bayer, RoundUp isimli yabani ot öldürücü aleyhine açılacak tazminat davaları için, bireysel davacılara 200 milyon dolar ve toplamda 2 milyar dolar daha ödeyeceğini duyurdu.

İlaç, tohum ve tarım kimyası şirketi Bayer, RoundUp aleyhine gelecekte açılacak davaları çözmek için 2 milyar dolar daha bütçe ayırdığını açıkladı. San Francisco'daki ABD bölge mahkemesi hakiminin onayına sunulan teklif, önümüzdeki 4 yıl içinde açılacak davaları kapsayacak. Teklif, bireysel davacılara 200 milyon dolar ve toplamda en fazla 2 milyar dolar ödenmesini kapsıyor.

BAYER ALEYHİNE 125 BİN DAVA

Alman ilaç şirketi Bayer, Monsanto'yu Haziran 2018'de 63 milyar dolara satın aldı. Monsanto’nun ürettiği RoundUp hakkında açılan davaların sorumluluğunu da devralan Bayer, böylece dünyanın en büyük tohum ve pestisit tedarikçisi oldu. Bayer, RoundUp aleyhine açılan yaklaşık 125 bin ayrı davanın yüzde 75’ini çözmek için 13 milyar dolar bütçe ayırmıştı.

Açılması muhtemel yeni davalar öncesinde ABD mahkemeleriyle pazarlık yapan Bayer, ödeyeceği tazminat tutarını da 2 milyar dolar daha arttırmış oldu.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler