1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bayer hisseleri %54 düştü

Bayer hisseleri %54 düştü

Bayer'in Monsanto'yu satın aldığı günden bu yana şirketin hisseleri yüzde 54 oranında değer kaybetti.

Bayer hisseleri %54 düştü

Hal Postası - Bayer'in Monsanto'yu satın aldığı günden bu yana şirketin hisseleri yüzde 54 oranında değer kaybetti.

Bayer'in ürettiği RoundUp isimli ilaç aleyhine açılan davalar her geçen gün artıyor. Reuters Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; geçtiğimiz Pazartesi günü mahkeme tarafından atanan bir arabulucu, Bayer’in ürettiği RoundUp isimli yabani ot ilacının kansere neden olduğuna dair on binlerce iddiayı çözme yönünde önemli ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

Arabulucu Kenneth Feinberg, kansere neden olan glifosat temelli RoundUp'a ilişkin yaklaşık 2.000 çözülmemiş davayı denetliyor. Diğer davalar ise eyalet mahkemelerinde görülüyor.

ROUNDUP ALEYHİNE 125.000 İDDİA VAR

ABD Bölge Yargıcı Vince Chhabria, daha önce federal davayı durdurmuş ve Bayer'e anlaşması için 2 Kasım'a kadar süre vermişti. Bayer ise, açılan 3.787 davadan 1.861'inin henüz çözülmediğini açıkladı.

Aktarılan bilgiye göre; ilaç aleyhinde tahmini 125.000 dosyalanmış ve açılmamış iddia mevcut. Mahkeme ise, bu iddiaların 88.500'ünü değerlendirdi ve diğer iddiaları sonuçlandırma konusunda da oldukça ısrarlı.

BAYER HİSSELERİ %54 DÜŞTÜ

Alman ilaç şirketi Bayer, Monsanto'yu Haziran 2018'de 63 milyar dolara satın aldı. Monsanto’nun ürettiği RoundUp hakkında açılan davaların sorumluluğunu da devralan Bayer, böylece dünyanın en büyük tohum ve pestisit tedarikçisi oldu. Ancak, hisseleri o zamandan beri yüzde 54 düştü.

Haziran ayında Bayer, RoundUp davasını çözmek için 10,9 milyar dolara kadar ödeme yapacağını; çoğunlukla mevcut talepler için, 1,25 milyar dolar da ilerleyen zamanlarda gelecek iddialar için ödeme yapacağını duyurmuştu. Fakat şirket, geçen hafta, gelecekteki taleplerin öngörülen maliyetini 2 milyar dolara çıkardı.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler