1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BATEM arazisinin TOKİ’ye tahsisine soru önergesi

BATEM arazisinin TOKİ’ye tahsisine soru önergesi

İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, BATEM arazisinin TOKİ’ye tahsis edilmesine yönelik soru önergesi verdi.

BATEM arazisinin TOKİ’ye tahsisine soru önergesi

Hal Postası - İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, BATEM arazisinin TOKİ’ye tahsis edilmesine yönelik soru önergesi verdi. 

İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne (BATEM) ait Çalkaya’daki arazinin TOKİ’ye tahsisine ilişkin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi. 

Çalkaya Mahallesi’nde 1991 ada, 1 nolu parselde bulunan ve BATEM’e ait 538 dekar araziyle beraber içerisindeki yapılaşma, lojman, ekili-dikili arazi 2013 Mayıs itibarıyla Antalya Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü’ne tahsis edilmişti.

Feridun Bahşi, Antalya Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü’nün, yapacağı çalışmalarda ihtiyaç olacağı düşüncesiyle adı geçen ada-parselde bulunan 170 dekar araziyi hazineden tahsis etmek amacıyla müracaatta bulunduğunu; ancak 1991 ada, 1 nolu parseldeki 434 dekar alanın, TOKİ’ye verildiği gerekçesiyle taleplerinin reddedildiğini belirtti. 

ÖNERGE SORULARI

  • Bahşi, önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle aşağıdaki soruları yöneltti.
  • Antalya’da hazinenin birçok TOKİ için arazisi varken birinci sınıf tarım arazisine bina yapılacak olmasının anlamı nedir?
  • Bu ve benzeri tarım arazilerinin geri dönüşü olmayan uygulamalarla heba edilmesini doğru buluyor musunuz?
  • Ekilebilir tarım alanlarının daralmasıyla, gıda temini noktasında endişe duymaya başladığımız bu zamanda böyle uygulamalardan vazgeçilmesi için bir çalışmanız var mıdır? 
Önceki ve Sonraki Haberler