1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Banvit CEO’su Tolga Gündüz: Maliyetlerin %45’i yem

Banvit CEO’su Tolga Gündüz: Maliyetlerin %45’i yem

Banvit CEO’su Tolga Gündüz, kanatlı üretiminde maliyetlerin %45’ini yem harcamalarının oluşturduğunu söyledi. 

Banvit CEO’su Tolga Gündüz: Maliyetlerin %45’i yem

Hal Postası - Banvit CEO’su Tolga Gündüz, kanatlı üretiminde maliyetlerin %45’ini yem harcamalarının oluşturduğunu söyledi. 

Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ CEO’su Tolga Gündüz, Business Week Dergisi’nden Sinan Koparan ve Mehmet Erdoğan Elgin’e verdiği röportajda üretim maliyetlerinin %45’ini yem harcamalarının oluşturduğunu söyledi. 

KUR BASKISI KARLILIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR

2017’de yüzde 79,48 hissesini Brezilyalı tavuk üreticisi BRF’ye satan Banvit, ihtiyacı olan yemi kendine ait yem üretim tesislerinde üretiyor. Buna rağmen yem masraflarının toplam maliyetlerdeki payının %45 düzeyinde olduğunu kaydeden Tolga Gündüz, mısırın bir kısmını yurtiçinden, kalan kısmı ile soyayı ise yurtdışından aldıklarını söyledi ve “TL’nin değer kaybı nedeniyle maliyetler sürekli artıyor. Şirketin yem üretimiyle ilgili birkaç projesi olsa da şu an için atılmış bir adım yok. Yem tarafındaki yüksek fiyatlar, kuşkusuz sektördeki pek çok oyuncu gibi Banvit’in kârlılığını da olumsuz etkiliyor” diye konuştu.

HELAL PAZAR’DA BÜYÜME HEDEFİ

Röportajda Türkiye pazarında üretim ve Pazar kapasitesi olarak doygunluk düzeyine geldiklerini anlatan Gündüz, Irak pazarında elde ettikleri başarıyı, Helal Pazar olarak tanımladıkları diğer Ortadoğu ülkeleri ile Afrika ülkelerinde ilerletmeyi ve 100 milyon dolara ulaşan ihracat gelirini büyütmeyi planladıklarını kaydetti. 

Banvit’in Brezilyalı hâklim ortağı BRF’nin özellikle Afrika pazarında önemli tecrübeleri bulunuyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler