1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Bangladeş’te jüt işçileri isyanda: 25 değirmen kapatıldı

Bangladeş’te jüt işçileri isyanda: 25 değirmen kapatıldı

Bangladeş hükümeti, devlet tarafından işletilen 25 jüt değirmeninin kapatıldığını duyurdu. Yaklaşık 45 bin kişi işsiz kaldı.

Bangladeş’te jüt işçileri isyanda: 25 değirmen kapatıldı

Hal Postası - Bangladeş hükümeti, devlet tarafından işletilen 25 jüt değirmeninin kapatıldığını duyurdu. Yaklaşık 45 bin kişi işsiz kaldı.

Bangladeş hükümeti, devlet tarafından işletilen 25 jüt değirmeninin kapatıldığını duyurdu. Yaklaşık 45 bin kalıcı ve sözleşmeli işçi işsiz kaldı.

Bangladeş Tarım ve Çiftlik İşçileri Federasyonu (BAFLF), konuyla ilgili oldukça sert bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Bangladeş hükümetinin fabrikalar da dahil olmak üzere kamu varlıklarını Özel Kamu Ortaklığı (PPP) aracılığıyla yetkilendirilen özel sektöre devretmek için kapalı kapılar ardında anlaşmalar yaptığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca, hükümetin işçileri suçlayarak yağma ve yolsuzlukları gizlemeye çalıştığı iddia edildi.

Hükümetin bu kararından sonra, kapatılan jüt değirmenlerinde çalışan yaklaşık 45 bin kalıcı ve sözleşmeli işçi işsiz kaldı. Bangladeş’teki toplam işsiz sayısının ise 10 milyonun üzerinde olduğu belirtiliyor.

Ihlamurgillerden olan jüt bitkisinin lifleri çoğunlukla ip ve çuval yapımında kullanılırken, dünyadaki jüt üretiminin yaklaşık yüzde 90’ını Hindistan ve Bangladeş karşılıyor. 3 ayda yetişkin hale gelen jüt bitkisinin çiçek açtığı vakit toplanması gerekiyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler