1. HABERLER

  2. ARICILIK

  3. Balparmak Arıcılık Akademisi bu yıl 104 mezun verdi

Balparmak Arıcılık Akademisi bu yıl 104 mezun verdi

Balparmak Arıcılık Akademisi’nden bu yıl, eğitimleri başarıyla tamamlayan 52’si kadın olmak üzere 104 arıcı adayı mezun oldu.

Balparmak Arıcılık Akademisi bu yıl 104 mezun verdi

Hal Postası - Balparmak Arıcılık Akademisi’nden bu yıl, eğitimleri başarıyla tamamlayan 52’si kadın olmak üzere 104 arıcı adayı mezun oldu.

Balparmak’ın 2018 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın katkılarıyla (EBRD) hayata geçirdiği Balparmak Arıcılık Akademisi’ne katılan 104 arıcı adayı, sertifikaları ve Balparmak’ın hediye ettiği arılı iki kovanı alarak mesleğe ilk adımlarını attı.

EĞİTİMLER ULA’DA YAPILIYOR

Akademi, arıcılık mesleğinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için kırsal kalkınma bölgelerindeki kadınları ve gençleri sektöre kazandırmayı hedefliyor. Akademi ayrıca, doğal balın yanı sıra arısütü, polen, propolis gibi katma değerli arı ürünleri üretiminin artırılmasına destek olmak hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Balparmak Arıcılık Akademisi’nde eğitimler, Muğla’nın Ula ilçesindeki yerleşkede yapılıyor.

3 AYRI EĞİTİM MODELİ UYGULANIYOR

Balparmak Arıcılık Akademisi’nde uzaktan, gezici, teorik ve uygulamalı sınıf eğitimlerinden oluşan üç ayrı eğitim modeli uygulanıyor. Eğitimlerde arı yaşamı ve biyolojisi, koloni bakımı ve yönetimi, arı hastalıkları, ana arı üretimi, arı ürünleri üretimi, arıcılık ekipmanları, regülasyonlar, nektarlı bitkiler gibi çeşitli konular, teorik olarak anlatılıp uygulamalı gösteriliyor.

Ula’da bulunan Akademi’de, en az 30 kovan içeren ve uygulamalı eğitimlerin yapıldığı bir arılık bulunuyor. Akademi’ye gelemeyen arıcı adayı kadın ve gençlere ise gezici eğitim aracı ile ulaşılarak, köylerinde benzer eğitimler veriliyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler