1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. Balon balığı avlayana adet başına 5 lira

Balon balığı avlayana adet başına 5 lira

İstilacı balon balığı türü olan Lagocephalus Sceleratus avcılığında, 1 milyon adete kadar, balık başına 5 lira destek ödemesi yapılacak.

Balon balığı avlayana adet başına 5 lira

Hal Postası - İstilacı balon balığı türü olan Lagocephalus Sceleratus avcılığında, 1 milyon adete kadar, balık başına 5 lira destek ödemesi yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine Dair Tebliğ, 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ, Su Ürünleri Bilgi Sistemi’ne (SUBİS) kayıtlı, çevirme ve sürütme ağları dışında avcılık faaliyetinde bulunan, geçerli bir balıkçı gemisi ruhsat tezkeresine sahip olan ve istilacı balon balığı türünün (Lagocephalus Sceleratus) Akdeniz ve Ege Denizi’ne kıyısı olan illerde avcılığını yapan balıkçılara verilecek destekleme ödemesiyle ilgili usul ve esasları kapsıyor.

Destekleme kapsamında, avcılığı yapılacak balon balığı türü Lagocephalus Sceleratus olarak belirlendi. Diğer balon balığı türleri ise destek ödemesi kapsamı dışında tutuldu.

KUYRUK ALIMI 31 ARALIK’TA BİTİYOR

Balon balığı kuyruk alımı 6 Aralık’ta başlayıp 31 Aralık 2020 günü mesai bitiminde sona ererken, 1 milyon adete kadar, adet başına 5 lira destekleme ödemesi yapılacak. SUBİS’e giriş kaydı olmayanlar ise desteklemeden yararlanamayacak. Ayrıca, balon balıklarının bütün olarak karaya çıkartıldığının tespit edilmesi halinde, getirilen bütün balıklar destekleme kapsamı dışında tutulacak. Avlanan balon balıklarının kuyruklarının kesilmesi ve karın bölümünün kesilerek denize atılması gerekiyor. Balon balıkları kıyıya 1 deniz mili mesafeden daha yakın noktalarda, koylarda, liman ve barınak içlerinde denize atılamayacak.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler