1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. Balık çiftliklerine ÇED uygunluk belgesi şartı getirildi

Balık çiftliklerine ÇED uygunluk belgesi şartı getirildi

Yeni kurulacak balık çiftliklerine, Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamında uygunluk belgesi alma zorunluluğu getirildi.

Balık çiftliklerine ÇED uygunluk belgesi şartı getirildi

Hal Postası - Yeni kurulacak balık çiftliklerine, Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamında uygunluk belgesi alma zorunluluğu getirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan Denizlerde Faaliyet Gösteren Balık Çiftliklerinin Çevresel Yönetimi Yönetmeliği, dün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelik, balık çiftliklerinin kurulamayacağı hassas deniz alanlarının belirlenmesi ve balık çiftliklerinin deniz çevresine olan etkilerinin izlenerek çevresel yönetimine ilişkin usul ve esasların oluşturulmasını amaçlıyor.

Yönetmeliğe göre; su değişim potansiyelinin ve akıntının yüksek olduğu koy ve körfezlerde balık çiftlikleri kurulamayacak ve balık çiftliklerinden kaynaklanabilecek ötrofikasyon* riski Triks İndeksi ile belirlenecek. Triks İndeksi’ne göre ötrofikasyon riskinin olmadığı tespit edilen deniz alanlarında ise balık çiftliği kurulabilecek.

ŞARTLARA UYMAYAN ÇİFTLİKLERİN KAPASİTELERİ DÜŞÜRÜLECEK

Yönetmelik kapsamında, su ürünleri yetiştiricilik bölgesinin ya da koy veya körfezlerin özümseme kapasitesi, derinlik, akıntı hızı, su değişim potansiyeli, deniz suyu kalitesi ve etki alanında bulunan diğer faaliyetler de dikkate alınacak. Özümseme kapasite çalışmaları deniz bilimleri veya deniz biyolojisi konusunda uzman akademik kurumlar veya Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Araştırma Enstitüleri tarafından yapılacak.

Buna göre akıntı, derinlik ve su değişim kapasiteleri bakımından ötrofikasyon riskinin yüksek olduğu alanlarda; deniz alanının hassas alana dönüşmesi halinde balık çiftliği kurulmasına izin verilmeyecek. Bahsedilen olumsuz durumlar, faal haldeki balık çiftliklerinde görüldüğü takdirde ise çiftliklerin faaliyetinde kısıtlamaya gidilecek. Bu kısıtlama, balık çiftliklerinin mevcut üretim kapasitelerinin koy veya körfezlerde en az yüzde 20, diğer alanlarda en az yüzde 10 oranında düşürülmesi veya rotasyon alanlarına taşınması şeklinde uygulanacak.

Yeni kurulacak balık çiftlikleri; Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamında Bakanlıktan uygunluk belgesi alma zorunda. Yürürlüğe giren yönetmelikle beraber, Denizlerde Balık Çiftliklerinin Kurulamayacağı Hassas Alan Niteliğindeki Kapalı Koy ve Körfez Alanlarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğ ile Denizlerde Kurulan Balık Yetiştiriciliği Tesislerinin İzlenmesine İlişkin Tebliğ de yürürlükten kaldırılmış oldu.

 

*Ötrofikasyon, göl gibi herhangi bir büyük su ekosisteminde, başta karalardan gelenler olmak üzere, çeşitli nedenlerle besin maddelerinin büyük oranda artması sonucu, plankton ve alg varlığının aşırı şekilde çoğalmasına denir.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler