1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakanlık’tan açıklama: Unlu mamullerde kanserojen madde yok!

Bakanlık’tan açıklama: Unlu mamullerde kanserojen madde yok!

Tarım ve Orman Bakanlığı, yayımladığı basın açıklamasıyla, unlu mamullerde kanserojen etkili gıda katkı maddeleri kullanıldığına dair iddiaları yalanladı.

Bakanlık’tan açıklama: Unlu mamullerde kanserojen madde yok!

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanlığı, yayımladığı basın açıklamasıyla, unlu mamullerde kanserojen etkili gıda katkı maddeleri kullanıldığına dair iddiaları yalanladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında, unlu mamul ürünlerinde kanserojen etkili gıda katkı maddeleri kullanıldığına dair çıkan haberlere istinaden bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, Avrupa Birliği (AB) ile uyumlu hazırlanmış yönetmelik kapsamında AB'de kullanımı yasak olan bütün katkı maddelerinin Türkiye’de de kullanımının yasak olduğu ifade edildi.

Açıklamanın devamında; haberlere konu olan E928 (benzoil peroksit) ve E924 (potasyum bromat) adlı maddelerin Türkiye ve AB ülkelerinde gıda katkı maddesi olarak kullanımının, ekmek ve unlu mamuller dahil bütün gıdalar için yasak olduğu belirtildi. Bakanlık, son 5 yılda un ve unlu mamul üretim ve satış noktalarında 513 bin 493 denetim gerçekleştirildiğini ve bahse konu maddeler açısından hiçbir olumsuzluk tespit edilmediğini duyurdu.

Önceki ve Sonraki Haberler