1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Bakanlık yem amaçlı 3 yeni GDO’ya 10 yıllık izin verdi

Bakanlık yem amaçlı 3 yeni GDO’ya 10 yıllık izin verdi

Tarım ve Orman Bakanlığı, ithalat izni süreleri bittiği için iptal edilen genetiği değiştirilmiş 2 soya ve 1 mısır çeşidi yerine, hayvan yemlerinde kullanılmak üzere 3 yeni genetiği değiştirilmiş ürün için 10’ar yıl ithalat izni verdi.

Bakanlık yem amaçlı 3 yeni GDO’ya 10 yıllık izin verdi

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanlığı, ithalat izni süreleri bittiği için iptal edilen genetiği değiştirilmiş 2 soya ve 1 mısır çeşidi yerine, hayvan yemlerinde kullanılmak üzere 3 yeni genetiği değiştirilmiş ürün için 10’ar yıl ithalat izni verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Bilimsel Risk Değerlendirme Komitesi ve Sosyo Ekonomik Değerlendirme Komitesi; Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) nitelikli 2 soya ve 1 mısır genine, hayvan yemlerinde kullanılması şartıyla 10 yıl süreyle onay verdi. Komite, 3 soya geni için daha önce alınmış ve süresi 26 Ocak 2021’de sona eren kullanım izinlerini ise iptal etti.

HAYVAN YEMİ GDO’LAR TÜRKİYE’DE UZUN SÜREDİR SERBEST

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği’nin başvurularını değerlendiren Komite, GDO’lu; MON87427 (mısır), FG72 ve 305423 (soya) isimli 3 ayrı ürünün hayvan yemi üretiminde kullanılmasına onay verdi.

Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onaylı GDO’lu ürünlerin hayvan yemi olarak ithalatı uzun süredir serbest. Bu kapsamda sanayicilerin talepleri Bakanlıkça değerlendirilerek onaylanabiliyor.

Karar kapsamında bu ürünler, sadece hayvan yemi olarak veya hayvan yemi üretiminde hammadde olarak kullanılabilecek. Ürünlerin ithalat, işleme ve paketleme aşamalarında GDO’lu olduğuna yönelik etiketleme kurallarına da uyulacak.

SÜRESİ DOLAN 3 GDO SOYA ÜRÜNÜNÜN İZNİ İPTAL EDİLDİ

Diğer yandan, Bilimsel Risk Değerlendirme Komitesi ve Sosyo Ekonomik Değerlendirme Komitesi; A2704-12, MONO40-3-2 ve MON 897878 isimli 3 ayrı genetiği değiştirilmiş soya ürününün kullanım izinlerini, 10 yıllık kullanım süreleri dolduğu için iptal etti.

Önceki ve Sonraki Haberler