1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Bakan Pakdemirli: TİGEM elektrikli traktörleri Kasım’da kullanacak

Bakan Pakdemirli: TİGEM elektrikli traktörleri Kasım’da kullanacak

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, TİGEM’in Kasım ayında elektrikli traktörleri kendi arazilerinde kullanacağını söyledi. 

Bakan Pakdemirli: TİGEM elektrikli traktörleri Kasım’da kullanacak

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, TİGEM’in Kasım ayında elektrikli traktörleri kendi arazilerinde kullanacağını söyledi. 

Bekir Pakdemirli, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM), Ekim veya Kasım ayında elektrikli traktörleri tarlalarında kullanmaya başlayacağını kaydetti. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Platformu Tarım Dünyası sitesi yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın sorularını yanıtlayan Bakan Bekir Pakdemirli, elektrikli traktörleri çiftçilere göstermek amacıyla bütün illere birkaç prototip göndermek istediğini söyledi. 

FİYATI YÜZDE 15 PAHALI OLACAK

Elektrikli traktörün fiyat olarak mazotlu traktöre göre %15 civarında daha pahalı olacağını bildiren Bekir Pakdemirli, farklı güçlerde modeller geliştirildiğini anlattı ve şunları ekledi, “İşletme maliyetlerini hesaba kattığınızda son derece avantajlı. Çiftçiye fayda sağlayan bir makine olacak. İnşallah iyi bir noktaya gelecek. Şimdi küçük bir 65 beygirlik model de çalışıyorlar. Onun fiyatı ne çıkacak bilmiyorum. Bizim prototip 105 beygirlikti. Ama orta boylularda bir yüzde 15’lik yatırım maliyetinde bir fark var. Ama yakıtta yüzde 80-90’a varan bir avantaj var. Günü 200, 250 liralık mazotla geçirmek yerine 20 liralık bir şarjla geçirmek mümkün görünüyor.”

BATARYA MALİYETLERİNDEN BAHSEDEN YOK

Elektrikli traktörler, tıpkı elektrikli araçlarda olduğu gibi yakıt tasarrufu sağlamakla beraber, ilk yatırım maliyeti dolayısıyla biraz pahalı olabiliyor. Ayrıca elektrikli araçlarda aracın bataryasını satın almaya kalktığınızda çok yüksek ücretler söz konusu oluyor. Bu nedenle birçok üretici firma kiralama uygulamasına yöneliyor. Yani üretici firmadan bataryayı kiralamanız gerekiyor. Bu da elektrikli araç hesapları yapanların genellikle bilmediği bir durum. O nedenle elektrikli traktörler piyasaya çıktığında satın almadan önce iyi hesaplamak gerekiyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler