1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aziz Aydınlık: Sigortası olmayanın mağduriyeti devam edecek

Aziz Aydınlık: Sigortası olmayanın mağduriyeti devam edecek

CHP Milletvekili Aziz Aydınlık, Şanlıurfa'da 345 köyde 8.975 üreticinin şiddetli yağıştan zarar gördüğünü, tarım sigortası olmayan çiftçilerin çaresiz kaldığını söyledi..

Aziz Aydınlık: Sigortası olmayanın mağduriyeti devam edecek

Hal Postası - CHP Milletvekili Aziz Aydınlık, Şanlıurfa'da 345 köyde 8.975 üreticinin şiddetli yağıştan zarar gördüğünü, tarım sigortası olmayan çiftçilerin çaresiz kaldığını söyledi..

Aziz Aydınlık, mayıs ayında ve daha öncesinde şiddetli yağışın etkilediği Şanlıurfa’yla ilgili TBMM Başkalığı’na yazılı bir soru önergesi sunarak, yaşanan afete karşı yapılacakları Bakan Pakdemirli’ye sormuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imzasıyla gelen cevapta 16 Mart-24 Mayıs tarihleri arasında yaşanan yağışlara ilişkin bilgiler yer aldı. Verilen yanıtla ilgili açıklamalar yapan Aydınlık, “Yaşanan afetin boyutu gelen cevapla ortaya çıktı. Ancak görüyoruz ki, tarım sigortası olmayanların mağduriyeti devam edecek” dedi.

345 KÖYDE 8.975 ÜRETİCİ ETKİLENDİ
 
Bakanlıktan gelen verileri ayrıntılarıyla paylaşan Aydınlık, “Şanlıurfa'nın Birecik, Bozova, Halfeti, Haliliye, Hilvan, Karaköprü, Siverek ve Viranşehir ilçelerinde 16 Mart-24 Mayıs tarihleri arasında dolu ve aşırı yağış afetinden 345 köyde 8.975 üreticiye ait badem, zeytin, mercimek, pamuk, üzüm, buğday, arpa, hububat, fıstık ekili alan etkilenmiş vaziyette” dedi. Tarım sigortasının önemini vurgulayan milletvekili, “Tarım sigortası varsa zararın karşılanıyor, yoksa zararınla bir başına kalıyorsun. Gelen cevapta 1 Haziran 2006 tarihinden itibaren Şanlıurfa’da 120.171 adet poliçe düzenlenmiş, 90,1 milyon TL devlet prim desteği sağlanmış, 79,6 milyon TL hasar tazminatı ödendiği bilgisi var. Peki, tarım sigortası olmayan ne yapacak?” diye sordu.
 
ZİRAAT BANKASI VE TARIM KREDİ KOOPERATİFİ BORÇLARI

Borçların ertelenmesi konusunda da soru yönelttiğini ifade eden Aydınlık, “Çiftçilerimizin borçlarının ertelenmesi yönünde bir talebimiz vardı ancak Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan tarımsal kredilerin ertelendiği/taksitlendirildiği bilgisi verilmiş. Peki, çiftçilerimizin diğer devlet bankalarından çektiği krediler ne olacak? Onlar da muamma. İşin aslına bakarsanız çiftçinin yüzünü güldürecek bir adım yok. Çiftçi dertleriyle baş başa bırakılmış vaziyette” diyerek sözlerini noktaladı.

Önceki ve Sonraki Haberler