1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Avustralya 26 bin mevsimlik tarım işçisi arıyor

Avustralya 26 bin mevsimlik tarım işçisi arıyor

Avustralya, tarım sektöründe meyve toplayıcı olarak çalışacak 26 bin mevsimlik işçi arıyor. Hükümet göçmen işçilere yeşil ışık yaktı.

Avustralya 26 bin mevsimlik tarım işçisi arıyor

Hal Postası - Avustralya, tarım sektöründe meyve toplayıcı olarak çalışacak 26 bin mevsimlik işçi arıyor. Hükümet göçmen işçilere yeşil ışık yaktı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, çiftçilerin, mevsimlik işçi azlığından dolayı verimli hasat yapamadığını ve mahsullerinin çürümeye bırakıldığını açıkladı. Morrison, ulusal kabinenin bu sorunu çözmek için ikili bir anlaşma yaptığını doğruladı.

Avustralya Başbakanı, şu anda sektörün yaklaşık 26 bin mevsimlik işçiye ihtiyacı olduğunu ve göçmen işçilerin, belirli sağlık kriterlerini karşılamak kaydıyla ülkeye girişlerinin onaylandığını ifade etti. Morrison, göçmen tarım işçileri için mevsimlik işçi vizesi sağlanacağını ve işçilerin, çalışacakları eyaletlerin yetki alanıyla sınırlı tutulacağını belirtti.

Avustralya'daki mevsimlik işçi sayısının, Aralık 2019'dan bu yana yarı yarıya azaldığı ve turizm sektöründeki yavaşlamadan dolayı, yabancı öğrenciler ve göçmen işçi istihdamında büyük bir açık oluştuğu kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler