1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Avrupalı çiftçi AB-Mercosur Ticaret Anlaşması’na karşı

Avrupalı çiftçi AB-Mercosur Ticaret Anlaşması’na karşı

Çok sayıda Avrupalı çiftçi örgütü ortak bir deklarasyonla, AB ülkeleriyle Güney Amerika ülkeleri arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasını istemediklerini bildirdi.  

Avrupalı çiftçi AB-Mercosur Ticaret Anlaşması’na karşı

Hal Postası - Çok sayıda Avrupalı çiftçi örgütü ortak bir deklarasyonla, AB ülkeleriyle Güney Amerika ülkeleri arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasını istemediklerini bildirdi.  

Avrupalı çiftçiler; adil, maliyeti karşılayan fiyatlar sağlayan bir ticaret politikasına ihtiyaçları olduğunu belirterek AB-Mercosur Anlaşması’nın reddedilmesi çağrısında bulundu.

Çağrıda, düzenlemelerin yetersiz kaldığı, yeni bir yönelimin inşa edilmesi gerektiği vurgulandı.

ANLAŞMANIN EKONOMİK HACMİ 18 TRİLYON EURO

Geçen yıl Osaka’da yapılan G20 zirvesinde ilan edilen AB-Mercosur Serbest Ticaret Anlaşması, aslında 20 yıllık bir sürece yayılıyor. AB ile Latin Amerika’nın önemli ekonomik aktörleri Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Arjantin’i kapsayan Güney Amerika Serbest Pazarı (Mercosur) arasında geniş kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasına yönelik ilk müzakereler 2000 yılında başlamıştı. 

İmzalanan anlaşma, 780 milyon tüketiciye hitap eden ve 18 trilyon euroluk bir ekonomik hacim ile dünya genelinde 700 milyon kişiye istihdam vaat ediyor. 

Ancak anlaşma, Latin Amerika tarafından büyük bir heyecanla karşılansa da birçok Avrupa ülkesinden itiraz gelmişti. Fransa, İrlanda, Polonya ve Belçika başta olmak üzere bazı AB üyeleri, müzakereler sırasında Avrupa Komisyonu’na bu anlaşmanın özellikle tarım ve hayvancılık sektörlerine zarar vereceğini dile getirmişti.

14 ÜLKEDEN 43 ÇİFTÇİ ÖRGÜTÜ İMZALADI

Yayımlanan ortak deklarasyonun imzacı ülkeleri arasında Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Danimarka, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz ve İsviçre bulunuyor. İmzacı 14 ülkeden toplam 43 çiftçi örgütünün yanı sıra, La Via Campesina (Köylünün Yolu), Avrupa Süt Kurulu (EMB) ve Biyodinamik Federasyonu Demeter International da AB-Mercosur Anlaşmasını’nın reddedilmesini talep etti.

GÜMRÜK VERGİLERİ KALKACAK ÜRÜN UCUZLAYACAK 

Genel olarak Avrupalı çiftçiler; anlaşmayla beraber kalkacak gümrük vergileri sebebiyle, Güney Amerika’dan daha az maliyetle gelecek tarım ve hayvancılık ürünlerinin Avrupa pazarını işgal etmesinden endişe duyuyor. Latin Amerikalı çiftçilerin kullandığı ağır tarımsal ilaçlar da itirazların diğer odak noktası konumunda.

AB-Mercosur Anlaşması ile Mercosur ülkelerinden et, şeker ve soya gibi ürünlerin ithalatının artması bekleniyor. Ancak Avrupalı çiftçi örgütleriyle beraber hareket eden diğer çatı örgütler; Latin Amerika’ya avantaj sağlayacak bu ihracat hamlesinin Amazon ormanlarına, ekosisteme zarar vereceğini ve işçi hakları bakımından da çeşitli ihlallere sebep olacağı görüşünde.
 
Avrupalı çiftçiler yaptıkları çağrıyla; adil çalışma koşullarını, maliyetleri karşılayan üretici fiyatlarını, çevre korumayı, biyolojik çeşitliliği ve hayvan refahını, insan haklarını, küçük ölçekli çiftçiliğin korunmasını da talep ediyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler