1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Avrupa’da arılar ve kelebekler için alarm

Avrupa’da arılar ve kelebekler için alarm

Avrupa Sayıştayı, Avrupa Komisyonu’nun biyolojik çeşitliliği korumak amacıyla aldığı önlemleri yetersiz buldu. 

Avrupa’da arılar ve kelebekler için alarm

Hal Postası - Avrupa Sayıştayı, Avrupa Komisyonu’nun biyolojik çeşitliliği korumak amacıyla aldığı önlemleri yetersiz buldu. 

Avrupa Sayıştayı, Avrupa Komisyonu’nun eşekarıları, balarıları, kelebekler ve diğer böcek türlerini korumaya yönelik uygulamalarını yetersiz buldu. 

Sayıştay denetçileri, arı ve kelebekleri korumak ve bu türlerin Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki popülasyon kayıplarını önlemek için alınan tedbirlerin büyük ölçüde yetersiz olduğunu, uygulamaların tozlaştırıcıların korunmasına yardımcı olmadığını bildirdi.

Özellikle Batı Avrupa’da son 15 yılda balarısı kolonilerinde çok yüksek sayılarda nedensiz koloni çöküş olayları yaşanıyor. Bazı uzmanlar toplu arı ölümlerinin nedenini iklim değişikliğine bağlarken, çok sayıda uzman da başta pestisit kullanımı olmak üzere kimyasalların yaygın kullanımına bağlıyor. 

SAYIŞTAY KOLONİ ÇÖKÜŞLERİNİ PESTİSİTLERE BAĞLIYOR
Üye ülkelerin tozlayıcı böcek kayıplarına rağmen pestisit kullanmaya devam ettiklerini vurgulayan Sayıştay denetçileri ise kayıpların asıl nedenini AB politikalarından kaynaklanan pestisitlere bağlıyor. 

Koloni çöküşleri bu ivmeyle devam ederse, çok uzak olmayan bir vadede AB ülkelerinde bitkisel üretimin yüzde 76’sının tehlikeye düşeceği değerlendiriliyor. 

Avrupa Komisyonu 2030 yılına kadar, pestisit kullanımını yüzde 50 oranında; suni gübre kullanımını ise yüzde 20 oranında azaltmayı planlıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler