1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Avrupa narenciye pazarında yüksek fiyat beklentisi

Avrupa narenciye pazarında yüksek fiyat beklentisi

Avrupa ülkelerinde yoğun talep gören narenciye ürünlerinde yeni sezonda yüksek fiyat beklentisi oluştu. İhracatçı ülkeler sözleşmelerini iptal edip sevkiyatları Avrupa’ya kaydırıyor.

Avrupa narenciye pazarında yüksek fiyat beklentisi

Hal Postası - Avrupa ülkelerinde yoğun talep gören narenciye ürünlerinde yeni sezonda yüksek fiyat beklentisi oluştu. İhracatçı ülkeler sözleşmelerini iptal edip sevkiyatları Avrupa’ya kaydırıyor.

Kuzey yarımkürede kış mevsiminde yüksek talep gören portakalın Avrupa pazarı sezonu stoklarının tükenmesiyle iki hafta kadar erken kapandı. Pandemi sürecinin narenciye ürünlerine yönelik talepte patlama yaratması, sezonu erken kapatan etkenlerin başında geldi. 

Avrupa pazarı sezonda haftada ortalama 8.500 ila 9.000 paletlik portakal siparişi verdi. Portakalın satış temposu Şubat’tan Nisan’a kadar çok hızlı bir ivme kazandı. Pazardaki ilginç bir gelişme de Güney Afrika ve Mısır gibi ülkelerden Çin’e gönderilmek üzere alınan siparişlerin çoğu, Çinli alıcıların elini boşa çıkaracak şekilde, Avrupa ülkelerine kaydırıldı. 

AVRUPA’NIN NARENCİYE TALEBİ YÜKSEK SEYREDECEK

Salgın döneminin sonbaharla beraber yavaşlaması beklenmiyor. Dolayısıyla Avrupa ülkelerinde yeni sezonda sadece portakal için değil; bütün narenciye ürünlerinde yüksek talep beklentisi var. Bu nedenle ürünün önemli bir kısmı ihraç edilebilecek. Türkiye’de yurtiçindeki narenciye fiyatlarının da yüksek seyretmesi bekleniyor. 

MEYVE SİNEĞİ İLACI TEMİNİNDE DÖVİZ KURU ENGELİ

Öte yandan, narenciye ürünlerinde Akdeniz Meyve Sineği sorunu yaklaşan sezonda üreticileri tedirgin ediyor. Dövizdeki dizginlenemeyen yükseliş, meyve sineğine ruhsatlı bitki koruma ürünlerinin ithalatını da sıkıntıya soktu. İthalatçılar dövizle ithal ettikleri ürünü TL ile satarken değişken fiyat uygulayamıyor. Haliyle ya sipariş üzerine çok küçük partiler halinde ithalat yapıyorlar ya da risk almayıp ithalat yapmıyorlar. 

Zirai ilaç bulamayan üreticilerin bazıları ise tuzaklar ve diğer biyoteknik ürünler yardımıyla zararı azaltmaya çalışıyor. Bahçesini zararlıdan korumayı başaran çiftçiler ise iyi fiyat beklentisi içinde, sabırsızlıkla sezonun başlamasını bekliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler