1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Avrupa kuş gribiyle savaşıyor

Avrupa kuş gribiyle savaşıyor

Avrupa’nın birçok ülkesindeki kanatlı çiftliklerinde görülen kuş gribi salgını, on binlerce hayvanın itlaf edilmesine sebep oldu.

Avrupa kuş gribiyle savaşıyor

Hal Postası - Avrupa’nın birçok ülkesindeki kanatlı çiftliklerinde görülen kuş gribi salgını, on binlerce hayvanın itlaf edilmesine sebep oldu. 

Yakın zamanda Hollanda’da görülen ve 35 bin tavuğun itlaf edildiği kuş gribi (H5N8) salgınında Hollanda Hükümeti, kanatlı hayvanların açık alanlarda dolaşmasını yasaklamıştı. Almanya’daki bir tavuk çiftliğinde de H5N8 tespit edildi. Alman yetkililer, tespit edilen hastalık nedeniyle 70.000 kümes hayvanının kesimi için bir program hazırlandığını açıkladı.

Bu arada, Kuzey Almanya'nın Schleswig-Holstein eyaleti de bölgedeki bir çiftlikte yaklaşık 1.000 ördek, kaz ve tavuğun itlaf edildiği başka bir H5N8 gribi salgını bildirdi. Geçtiğimiz hafta da Mecklenburg-Vorpommern bölgesindeki başka bir kümeste H5N8 bulunması üzerine yaklaşık 16.100 hindi katledildi.

DANİMARKA’NIN KANATLI İHRACATI DURDU

Fransa ve Hollanda'da görülen salgın, İngiltere’ye de sıçradı. İngiltere’nin kuzeybatısındaki bir çiftlikte 13.000 kanatlının itlaf edileceği açıklandı.

Geçtiğimiz haftalarda Danimarka'daki bir çiftlikte H5N8 tespit edilen 25.000 tavuk itlaf edilmiş, ülkenin Avrupa Birliği dışındaki ülkelere en az 3 ay süreyle kümes hayvanı ve yumurta ihracatı yapması fiilen durdurulmuştu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler