1. HABERLER

 2. SANAYİ

 3. Avrupa geçen hafta Türk ürünlerinde 7 kalıntı bildirimi yaptı

Avrupa geçen hafta Türk ürünlerinde 7 kalıntı bildirimi yaptı

15-19 Şubat arasında, Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen ürünlerde 7 adet tehlikeli madde bildirimi yapıldı. En çok rastlanan tehlikeli madde kalıntısı, 3 bildirim ile zirai ilaç olarak kullanılan Chlorpyrifos-methyl etken maddesi oldu.

Avrupa geçen hafta Türk ürünlerinde 7 kalıntı bildirimi yaptı

Hal Postası - 15-19 Şubat arasında, Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen ürünlerde 7 adet tehlikeli madde bildirimi yapıldı. En çok rastlanan tehlikeli madde kalıntısı, 3 bildirim ile zirai ilaç olarak kullanılan Chlorpyrifos-methyl etken maddesi oldu.

Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen Antep fıstığı, mandalina, greyfurt, biber, susam, kavrulmuş fıstık ve nar ürünlerinde son 1 hafta içinde 7 kez tehlikeli madde bildirimi yapıldı.

Bu ihraç partilerinden 5 tanesi geri gönderildi, 2 tanesi hakkında da uyarı yayınlandı. Bu ürünlerden 4’ü ise, “Ciddi Tehlike” olarak sınıflandırıldı.

EN ÇOK RASTLANAN KALINTI CHLORPYRIFOS-METHYL

Avrupa Komisyonu Gıda ve Yem İçin Hızlı Uyarı Sistemi’nin (RASFF: Rapid Alert System for Food and Feed) yayınladığı verilere göre; 15 Şubat-19 Şubat 2021 haftasında Türkiye’den ihraç edilen partiler arasında en çok rastlanan tehlikeli madde, Chlropyrifos-methyl etken maddesi oldu.

Kimyasal formülü C7H7Cl3NO3PS olan Chlorpyrifos-methyl’in Türkiye’de etken madde olarak kullanıldığı ruhsatlı 299 ticari zirai ilaç bulunuyor. Bu ilaçlar çok sayıda sebzede, meyvelerde ve depo zararlarına karşı kullanılabiliyor.

Chlorpyrifos-methyl, kullanıldıktan sonra hasada kadar; şekerpancarı ve buğdayda en az 56 gün, elmada 21 gün, şeftali ve nektarinde 14 gün ve diğer tüm ürünlerde ise en az 7 gün beklenmesi gerekiyor. Boş depo ilaçlamalarında da en az 7 gün beklemeden, depoya ürün sokulmaması gerekiyor.

SUSAM TOHUMUNDA SALMONELLA

Sebze ve meyvelerde tespit edilen zirai ilaç kalıntıları dışında; ihraç edilen susam tohumunda Salmonella bakterisi tespit edildi. Salmonella bakterisi, tifo, paratifo ve muhtelif gıda zehirlenmelerine neden olan tehlikeli bir patojen olarak biliniyor.

Ayrıca, 15 Şubat-19 Şubat arasında Avrupa’ya ihraç edilen kavrulmuş Antep fıstığı ve kavrulmuş fıstıkta Aflatoxin tespit edildi. Aflatoxin, hasat öncesi ve depolama sırasında bulaşan, zehirli ve kanserojen bir madde olarak biliniyor.

BEKLEME SÜRESİ

Şubat’ın üçüncü haftasında yapılan ihracat partilerinde tespit edilen zirai ilaçların, ürüne ve etken maddeye göre değişmek üzere 1 ila 56 gün bekleme süresi var. Üreticinin, bu ilaçları kullandıktan sonra hasat yapmak için ürün etiketinde yazan süre kadar beklemesi gerekiyor. Bekleme süresi; kullanılan böcek ilacının yarılanma ömrüyle bağlantılı olarak, insan sağlığına zararını minimize etmek için zorunlu tutulan bir uygulama.

İlaçların süresini beklemeden hasat yapılırsa, pestisit analizlerinde zirai ilaç kalıntısı çıkıyor. Birçok ülke bu kalıntıları tespit ettiğinde, ihracat partisini imha ediyor; hatta bazı ülkeler üst üste kalıntı tespiti halinde ihracat kapılarını, ürünü gönderen şirkete veya ürünün kaynağı olan ülkeye kapatabiliyor.

Yakalanan ürünlerde rastlanan etken maddeler ile onaylanmamış maddeler şunlar oldu:

 • Chlorpyrifos-methyl
 • Aflatoxin
 • Pyrimypos-methyl
 • İmazalil
 • Salmonella.

ŞUBAT’IN 3. HAFTASINDA 7 KALINTI BİLDİRİMİ

RASFF’in 15 Şubat-19 Şubat tarihleri arasında tespit ettiği kalıntı sorunlarıyla ilgili ürün, gümrüğün bulunduğu ülke, tehlike arz eden madde ve miktarı ile ihracat partisiyle ilgili uygulanan işlemler aşağıdaki gibi yayınlandı:

 • Kavrulmuş Antep fıstığı / Almanya-19 Şubat 2021: Aflatoxin (24,53 mcg/kg-ppb); Ciddi tehlike bildirimi, Geri gönderim
 • Greyfurt / Romanya-19 Şubat 2021: Chlorpyrifos-methyl (0,044mg/kg-ppm); Uyarı yayını
 • Mandalina / Romanya-19 Şubat 2021: Pyrimypos-methyl (0,03 mg/kg-ppm) ile Chlorpyrifos-methyl (0,15 mg/kg-ppm); Uyarı yayını
 • Taze biber / Bulgaristan-16 Şubat 2021: Chlorpyrifos-methyl (0,122 mg/kg-ppm); Geri gönderim
 • Susam / İtalya-16 Şubat 2021: Salmonella (25 gr); Ciddi tehlike bildirimi, Geri gönderim
 • Kavrulmuş fıstık / Fransa-15 Şubat 2021: Aflatoxin (75 mcg/kg-ppb); Ciddi tehlike bildirimi, Geri gönderim
 • Nar / Bulgaristan-15 Şubat 2021: İmazalil (0,942 mg/kg-ppm); Ciddi tehlike bildirimi, Geri gönderim.
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler