1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Avokado talebi dünya çapında hızla büyüyor

Avokado talebi dünya çapında hızla büyüyor

Dünya genelinde subtropik ürünlere ilgi çığ gibi büyürken avokado en çok ilgi gören meyvelerin başında geliyor. Küresel avokado pazarı, muazzam hızla büyüyen talebe rağmen, henüz zirvesini görmedi.

Avokado talebi dünya çapında hızla büyüyor

Hal Postası - Dünya genelinde subtropik ürünlere ilgi çığ gibi büyürken avokado en çok ilgi gören meyvelerin başında geliyor. Küresel avokado pazarı, muazzam hızla büyüyen talebe rağmen, henüz zirvesini görmedi. 

TÜKETİM BİÇİMİ AÇISINDAN SAYISIZ SEÇENEK

Avokado sağlık açısından çok önemli bir ürün. Tüketim biçimi açısından seçenekler neredeyse sonsuz. Geleneksel olarak salatalarda ve kahvaltıda tüketiliyor ama meyve püresinden dondurmaya kadar çok çeşitli şekillerde tüketilebiliyor. Örneğin püre haline getirilip balla karıştırılabiliyor; sarımsaklı ve limonlu bir karışım halinde meze olarak tüketilebiliyor. Bu tariflerin hepsi de çok farklı lezzetler sunuyor. 

ASIL REKABET SUNUM AMBALAJ VE LOJİSTİKTE

Üstelik tüketici açısından kalıntısız üretilip, doğru zamanda hasat edildikten sonra markası, geldiği ülke falan da farketmiyor. Meyve kalitesi dünyanın her yerinde birbirine yakın gerçekleşebiliyor. Tek önemli konu lojistikte ve paketlemede azami özenin gösterilmesi ve çekici şekilde sunumunun yapılabilmesi. Bu nedenle dünya avokado ticaretinde şirketler, sunum, ambalaj, ve lojistik konusunda yüksek tutarlı iş geliştirme projeleri yürütüyor. 

REEXPORT MERKEZİ İSPANYA

İspanya’da bacon ve fuerte çeşitleriyle başlayan avokado sezonunda, bu yıl 70 bin ton rekolte bekleniyor. Denizaşırı tedarikçilerin fiyatları çok yüksek olduğu için sezon İspanyol üretici açısından heyecanla başladı. İspanyollar en çok İngiltere’ye ve Doğu Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. İspanya’da Hass çeşidi avokado en çok yetiştirilen çeşit. Hass çeşidinin hasat dönemi Kasım ayı sonunda başlayacak. Bacon ve Fuerte gibi çeşitler aslında Hass çeşidi ağaçlarda polinasyonu sağlamak ve bu çeşidi rüzgardan korumak için yetiştiriliyor. Bu yıl İspanya’da geçen yıla göre hem tonaj olarak hem de kalibre ve kalite olarak daha iyi bir sezon olması bekleniyor.  

PERU AVOKADOSU EL NİNO'DAN BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ

Peru’da sezon 176 bin tonluk ihracatla kapandı. Bu rekoltenin %70’i Avrupa’ya, % 20’si de ABD’ye ihraç edildi. ABD’nin Peru avokadosuna talebi her yıl büyüyor. Ancak Perulu ihracatçılar, Çin gibi tüketim kapasitesi muazzam hızla büyüyen büyük alıcıları yakından takip ediyor. Perulular Çinli avokado tüketicisinin % 1’ine ulaşabilirlerse çok önemli bir kazanım elde edeceklerine inanıyor. Peru’da bu yıl El Nino kasırgası ve takip eden hava şartları nedeniyle verimde ve meyve katı maddesinde azalma oldu. Meyve kalibresi açısından da homojenlik konusunda önemli sıkıntılar yaşandı. 

Peru’daki en büyük avokado tedarikçisi olan ProHass şirketi, kendi kalite standardını yaratmak için çalışıyor. Şirket, müşterilerine asgari %23 oranında kuru madde içeren meyve garantisi veriyor. ProHass Peru’da avokado yetiştiricilerinin % 70’i ile çalışan dev bir kuruluş. ProHass aynı zamanda, bütün dünyada avokado tüketimini özendirmeyi amaçlayan Dünya Avokado Derneği’nin de kurucu üyeleri arasında. 

DÜNYA AVOKADO PİYASASI

Avokado meyvesine olan talep dünya ölçeğinde her geçen gün artıyor ve fiyatlar da üretici lehine yüksek seyrediyor. Tüketim miktarındaki artış, yıllardır üretim miktarındaki artışın üzerinde gerçekleşiyor. Üretim alanları birçok ülkede hızla artsa da üretim miktarı halen talebi karşılamaktan uzak. Tüketicinin avokadoya olan ilgisi öyle güçlü ki, bazı seneler avokado fiyatları anormal düzeylere çıkmasına rağmen, talepte azalma olmuyor. 

PİYASA ŞARTLARI ÜRETİMİ TEŞVİK EDİYOR

Avokado Türkiye’de de yetişebilen bir ürün. Yetiştiricilik açısından hassas bir bitki olmasına rağmen, küresel piyasalardaki fiyatları ve tüketiciden gördüğü ilgi dünyanın her yerinde daha çok üretmeyi teşvik ediyor. 

Avokado üreten, ihraç eden veya re-eksport yapan ülkelerdeki genel duruma göz atalım. 

MEKSİKA

Dünyada en çok avokado üreten ülke Meksika. Meksikalılar avokadoyu iç piyasada da çok yüksek miktarda tüketiyor. Ülke ihracat konusunda ABD pazarına odaklanmış durumda. Lojistik açıdan yakın konumdaki komşusunda talep giderek artarken Meksikalı ihracatçı bu yıl seszonla beraber, ABD’deki pazarı büyütmenin peşinde. Ancak ABD’li ithalatçılar da yakınlık avantajının farkında. Bu da fiyat iyileşmesini veya hasat zamanını bekleme eğilimde olan Meksikalı üretici için handikap olabiliyor. Bu nedenle Meksika ABD pazarıyla ilişkisini alternatif pazarlarını ihmal etmeden sürdürmeye çalışıyor. Meksika geçen yıl 1 milyon tonun üzerinde avokado ihraç etti. Bu miktarın 860 bin tonu ABD’ye gitti. Bu yıl Çin, Güney Kore ve AB ülkeleri de Maksikalı ihracatçı için önem kazanacak. 

ABD

ABD’de avokado asıl olarak Kaliforniya’da üretiliyor. Meksika’da farklı bölgelerde farklı hasat zamanları arasındaki geçiş dönemi nedeniyle ihracata kısa süreli ara verilebildiği için bu sene olduğu gibi pazar boşluğu oluşabiliyor. Kaliforniyalı üretici bir yandan talebin artması bir yandan da Meksika’dan yapılan ithalatın azalmasıyla durumdan memnun. 

ŞİLİ

Şili avokadosunun Çin’e ihracatı giderek artıyor. Geçen yıl Şili’den dünyanın birçok ülkesine 90 bin ton Hass çeşidi ihraç edildi ve bu sezon bu miktarın belirgin ölçüde artması bekleniyor. Çin avokado pazarı, ithalata 2014 yıloında açıldı ve geçen sene Şili’nin Çin’e ihracatı 5 bin 300 ton oldu. Bu yıl bu miktarın ikiye katlanması bekleniyor. Şili üretimi geçen sene 180 bin ton oldu. Bu yılki beklentiyse 200 bin ton civarında. Şili’de avokado en çok üretilen ikinci meyve. B yıl Peru’da olumsuz etki yapan El Nino kasırgası çeşitli nedenlerle Şilili üreticiye bazı avantajlar sağladı. 

DOMİNİK

Dominik Cumhuriyeti, dünyanın 7. büyük avokado üreticisi. 2002 ile 2014 arasında üretim her yıl ortalama % 14 oranında büyüdü. Yerel tüketim ve ihracat verileri de her geçen yıl artıyor. Dominik’te yetiştiriciler üretimi arttırmaya çalışıyorlar. Semil çeşidi başta olmak züere Pollock, Choquette, Dr. Depuis ve Carla çeşitleri Dominik’te en revaçta görülen avokado çeşitleri.

KENYA

İklim şartları Hass çeşidi için son derece uygun. Bu nedenle Hass çeşidi için üretim ve ihracat potansiyeli batılı firmaların da ilgisini çekiyor. Üretim sektörünün hakimi Hass çeşidi ama Fuerte çeşidi de Mart ayından Eylüle kadar hasat edilebiliyor. Üretimin büyük kısmı başkent Nairobi’ye yakın bölgelerde gerçekleşiyor. Bu nedenle lojistik imkanları uygun. Lojistik sorunu olmaması sayesinde Rusya, Ortadoğu ve AB’ye ihracat yapılıyor. Ancak yetiştirme süreçlerindeki bazı eksikler, Kenya avokadosunda artık dünyaca bilinen kalite sorunlarına neden oluyor. 

GÜNEY AFRİKA

Güney Afrika’da bu sezon, % 40 gibi önemli miktarda rekolte kayıplarıyla şu günlerde kapanıyor. Şubatta yaşanan ve meyveyi dalındayken vuran dolu fırtınası ve aşırı kurak geçen sezon nedeniyle üretici büyük zarar gördü. Bu durum ihracat süreçlerinde de meyve temini sıkıntısı yarattı. Ama öte yandan fiyatlarda da keskin artışlar oldu. 

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda’da avokado sezonu Ağustos ortası gibi başlıyor. Ilık ve nemli geçen sonbahar bu sene meyvede olumlu kalite ve kalibre etkileri yaptı. Geçen haftalarda meydana gelen yağış ve rüzgarın rekolteye etkisi henüz gözlenebilir değil. Yeni Zelanda avokadosuna Avustralya ve Japoınya’dan sürekli artan bir talep var. Buna istinaden fiyatlar da tatmin edici düzeyde seyrediyor. Ticari sezonun bu yıl memnun edici geçmesi bekleniyor. 

İSRAİL

Geçen yılki don felaketinden sonra bu sene İsrail’de sorunsuz bir sezon beklentisi var. Geçen sene zarar gören ağaçlarda bu seneki verim konusunda sıkıntılar yaşanacak. Ama donlardan etkilenmeyen ağaçlarla, genç bahçelerde verim yüksek olacak. Yurt içi talepte düzenli bir artış gözleniyor. Bu sene fiyatların da dünyaya parelel yüksek seyretmesi bekleniyor. Üretimde %10’luk artışla, toplam 100 bin ton rekolte bekleniyor. AB pazarında yıldızı giderek parlayan ülkede halen 8 bin hektarda avokado üretiliyor. Üretim alanı her yıl yaklaşık 200 hektar genişliyor. 

AVRUPA

Avrupa’da tüketim seçenekleri daha iyi tanındıkça hem fiyatlar hem de avokadoya olan talep her yıl artıyor. Fiyatlar ana tedarikçi konumundaki Peru’da ve Güney Afrika’da meydana gelen rekolte düşüklüğü nedeniyle bu yıl ciddi ölçüde yükseldi. Talepteki genel artış eğilimine rağmen fiyat artışı nedeniyle talepte bir miktar düşüş olması muhtemel. 

İSPANYA

İspanya, Latin Amerikalı üretici ülkelerle AB arasında bağlantı sağlayan bir re-eksport merkezi. Yerel pazarda talep yüksek ve avokado talebi her yıl %15 ila %20 oranında büyüyor. AB ülkelerinde kişi başı avokado tüketimi yaklaşık 2 kilo ve tüketim zaman içinde artmaya devam ediyor. İspanya’da 80 bin ton avokado üretiliyor ve hektar başına verim 6 ton civarında. Üretim alanı başka ülkelerdeki gibi genişlemiyor ancak mevcut bahçelerde ciddi bir mekanizasyon süreci işliyor ve teknolojik yatırımlar yapılıyor. 

İTALYA

Talepteki artışa rağpmen avokado İtalya’da halen niş ürün konumunda. Avokado İtalya’da vejetaryenler ve sağlık tutkunları arasında giderek popülerleşen bir ürün. Bu da talebi belli ölçüde artış eğiliminde tutuyor. En çok talep gören Green Pinkerton çeşidi bu sene hemen hiçbir yerden temin edilemedi. Bu yüzden tüketici Hass ve Zutano çeşitleriyle yetinmek zorunda kaldı. Fiyatların çok yüksek seyretmesi nedeniyle ithalatçılar alım yapmaktan şimdilik imtina ediyor. 

BELÇİKA

Güney Afrika başta olmak züere bazı ülkelerdeki verim kayıpları nedeniyle ithalatta sıkıntılar yaşanıyor. Fiyatlar da buna paralel olarak çok yüksek seryrediyor. Pazarın bu yılki en önemli sorunu, Hass çeşidinin tedarikinde yaşanan sıkıntılar oldu. 

HOLLANDA

İç pazarda avokado fiyatları tavan yapmış durumda. Buna rağmen market raflarındaki ürün geldiği gün tükeniyor. Fiyatlar 12 ila 14,50 Euro dolayında seyrediyor. Yerel markette avokadoya talep hızla büyürken hemen tüketilebilir dilimlenmiş ürüne yönelik belirgin bir talep de kendini gösteriyor. Avokado Hollanda’da daha çok Peru, Güney Afrika, Tanzanya ve Kenya’dan ithal ediliyor. İthalatın bir kısmı kimi zaman olduğu gibi, kimi zaman işlenerek, bazen de olgunlaştırıldıktan sonra ihraç ediliyor.

DANİMARKA

Danimarka’da kutu başına avokado fiyatı bu yıl geçen yıla göre 2 Euro arttı. Asıl tedarikçisi Peru. Peru’daki durum nedeniyle artan fiyatlar yüzünden Haziran ayında iç talepte belirgin düşüş oldu ama Temmuzda tekrar toparlandı. Peru’dan gelen malda azalma olunca tedarik kanalı olarak Güney Afrika devreye girdi. Kenya avokadosu kalite problemleri nedeniyle Danimarka’da tercih edilmiyor. İç pazarda en çok satılan çeşit Hass çeşidi ve olgunlaşmamış meyve, tüketici tarafından neredeyse hiç satın alınmıyor. Bu nedenle Hollandalı re-eksport firmaları ithal ettikleri avokadoyu Danimarka’ya göndermeden önce olgunlaştırıyor. 

Erdem Güner / Hal Postası

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler