1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Av sezonu 22 Ağustos’ta başlıyor

Av sezonu 22 Ağustos’ta başlıyor

Merkez Av Komisyonu 2020 yılı av sezonunun başlangıcını 22 Ağustos 2020 olarak belirledi.  

Av sezonu 22 Ağustos’ta başlıyor

Hal Postası - Merkez Av Komisyonu 2020 yılı av sezonunun başlangıcını 22 Ağustos 2020 olarak belirledi.  

Merkez Av Komisyonu (MAK) 2020-2021 Av Dönemi’nin başlangıç tarihini, 22 Ağustos 2020 olarak belirledi. MAK 08 Temmuz’da gerçekleştirdiği toplantıda avlanma süreleri, avlanma limitleri, yasaklanan sahalar, avı yasak olan türler ve avlanma günleriyle ilgili bir dizi karar aldı. 

Buna göre 2020-2021 av sezonu 22 Ağustos günü bıldırcın ve üveyik kuşlarının avlanabileceği 22 Ağustos 2020 ile 15 Kazım 2020 arasındaki dönemle başlayacak. Bu dönem istisna olarak Ege Bölgesi’nde 22 Kasım’a, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise 01 Kasım’a kadar sürecek. 

KEKLİK AVINA YOĞUN KISITLAMA

Farklı kuş grupları ve memeli avlarının avlanma dönemi ile avlanması yasak olan türler de listeler halinde belirlendi. Yasaklanan türler listesinde hemen bütün bölgelerde avı yasaklanan tüm keklik türleri dikkat çekti. Bunun dışında çakal, tilki ve bazı tavşan türlerinin avı da birçok bölgede yasaklandı. 

Avı serbest olan türler ise belirlenen kotalar dahilinde yapılabilecek. Ayrıca avlanmasına izin verilen türlerin üreme süreçleriyle ilgili kısıtlamalar av sezonu boyunca da avcılar tarafından gözetilecek. 

EN AZ KISITLAMA YABAN DOMUZU AVINDA

Sürek avı dışında av baskısı ve can güvenliği nedeniyle 15 avcıdan fazla avcının aynı alanda, aynı anda avlanması da yasaklandı. Sürek avında ise 15 avcı ve 20 sürekçiden fazlasıyla sürek avı yapılamayacak. 

Avlanma kısıtları kapsamında kısıtlamanın en az olduğu tür yaban domuzu olarak bildirildi. Yaban domuzunun tarıma zarar verdiğinin veya popülasyonunun tarımsal üretime zarar verecek kadar arttığı belirlenen alanlarda, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Bitki Sağlığı Uygulama Programı kapsamında yapılabilecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler