1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ATB sebze meyve fiyat bilgisine sahip çıktı

ATB sebze meyve fiyat bilgisine sahip çıktı

Antalya Ticaret Borsası sebze ve meyve fiyatları üzerinden gerçekleşen çeşitli spekülasyonlara son verecek bir çalışmayla aylık endeks açıklıyor. 

ATB sebze meyve fiyat bilgisine sahip çıktı

Hal Postası - Antalya Ticaret Borsası sebze ve meyve fiyatları üzerinden gerçekleşen çeşitli spekülasyonlara son verecek bir çalışmayla aylık endeks açıklıyor. 

Antalya Ticaret Borsası (ATB), yaş meyve ve sebze sektöründe sebze ve meyve fiyatları üzerinden çeşitli biçimlerde yürütülen spekülatif bilgi paylaşımlarını önlemek ve gerçek fiyat bilgilerine sahip çıkmak amacıyla aylık düzenli sebze meyve fiyatları endeksi yayınlayacak. 

Her ayın 2’nci günü yayınlanacak olan endekste sebze ve meyve kategorileri ile tüm bitkisel üretim segmentinde lokomotif ürün olarak değerlendirilen, domates kategorisi bulunuyor. ATB bundan böyle her ay Antalya hallerinde işlem gören domates, yaş meyve ve sebzenin miktarı ve fiyat hareketleri değişimini kamuoyu ile paylaşacak.

Aylık sebze meyve endeksi, enflasyonla ilgili spekülasyonlara da açıklık getirecek bir çalışma. 

HER AYIN 2’SİNDE AÇIKLANACAK

Türkiye’de üretilen 5 domatesten birinin Antalya’da yetiştiğini, sebzenin yüzde 15’inin Antalya’da üretildiğini bildiren ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yaş meyve ve sebze üretiminin yaklaşık 3’te birinin hal sisteminden geçtiğini belirtti. Yaş meyve ve sebzenin zaman zaman enflasyonun yükselmesinde günah keçisi ilan edildiğini anımsatan Ali Çandır, “Türkiye İstatistik Kurumu ve İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı aylık enflasyon rakamlarının içinde bir detay olarak bulunan yaş meyve ve sebze ile özellikle domates ürünlerindeki miktar ve fiyat değişimleri müstakil olarak ilan edilmiyor. Yaş meyve ve sebze ile bu grubun lokomotif ürünü domates fiyatları özellikle kış aylarında sürekli olarak ön plana çıkıyor. Üretici hallerinin bulunduğu ve domates, yaş meyve ve sebzenin en önemli üretim merkezlerinden biri olan Antalya, söz konusu ürünlerin fiyatının belirlenmesinde etkin rol oynuyor. Antalya Büyükşehir Belediyemiz ile yaptığımız protokolle hal sistemimizdeki domates, yaş meyve ve sebzenin miktar ve fiyat endekslerini hesaplayıp her ayın 2’sinde kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler