1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. ATB Beylik Zeytini ve Karazeytin'in besin profilini çıkartıyor

ATB Beylik Zeytini ve Karazeytin'in besin profilini çıkartıyor

Antalya Ticaret Borsası, coğrafi işaret alan Tavşan Yüreği zeytin çeşidinden sonra, Karazeytin ve Beylik zeytin çeşitlerinin de biyokimyasal ve duyusal farklılıklarını tespit ediyor.

ATB Beylik Zeytini ve Karazeytin'in besin profilini çıkartıyor

Hal Postası - Antalya Ticaret Borsası, coğrafi işaret alan Tavşan Yüreği zeytin çeşidinden sonra, Karazeytin ve Beylik zeytin çeşitlerinin de biyokimyasal ve duyusal farklılıklarını tespit etmek için çalışma başlattı. 

Ticaret Borsası (ATB), coğrafi işaret alan Tavşan Yüreği zeytin çeşidinden sonra, Karazeytin ve Beylik zeytin çeşitlerinin de biyokimyasal ve duyusal farklılıklarını tespit etmek üzere çalışma başlattı. ATB bu amaçla, hasat edilen zeytinlerin zeytinyağı numunelerini, İspanya’ya gönderip sağlık bileşenleri açısından detaylı analizlerini yaptırıyor.

İkinci yılına giren Antalya İlinde Yetiştirilen Tavşan Yüreği Zeytin Çeşidi, Beylik ve Karazeytin Zeytin Çeşitlerinin Coğrafi İşarete Temel Oluşturabilecek Şekilde Yöresel Farklılıklarının Tespit Edilmesi Projesi’nin yürütücülüğünü ise, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya yapıyor.

ANALİZLER CORDOBA ÜNİVERSİTESİ'NDE YAPILIYOR

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Borsa olarak bölgemizdeki zeytin ve zeytinyağını hem üretim miktarı olarak, hem de ticari olarak hak ettiği yere getirmeyi hedefliyoruz” dedi. Tavşan Yüreği zeytin çeşidine coğrafi işaret tescili aldıklarını hatırlatan Çandır, Beylik Zeytini ve Karazeytin'in de çeşit olarak kabulü için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Tavşan Yüreği ve Beylik zeytininden elde edilen zeytinyağlarının analizlerini İspanya'da Cordoba Üniversitesi’nde yaptırdıklarını bildiren Çandır, “Hocamız İspanya’dan gelen rapora göre bir değerlendirme yapacak. Bu ürünlerin sağlık açısından değeri, yaptığımız çalışmalarla ortaya çıkacak” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler