1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Atatürk Üniversitesi’nde Aşı Geliştirme Merkezi kuruldu

Atatürk Üniversitesi’nde Aşı Geliştirme Merkezi kuruldu

Atatürk Üniversitesi’nde, Veterinerlikte Aşı ve Biyolojik Ürün Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Atatürk Üniversitesi’nde Aşı Geliştirme Merkezi kuruldu

Hal Postası - Atatürk Üniversitesi’nde, Veterinerlikte Aşı ve Biyolojik Ürün Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Atatürk Üniversitesi tarafından yayımlanan Veterinerlikte Aşı ve Biyolojik Ürün Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Merkez’in amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsıyor.

Yeni kurulan Merkez’in Yönetim Kurulu; Müdür ve Rektör tarafından merkezin çalışma alanı ile ilgili öğretim elemanları arasından seçilecek 4 kişiyle beraber, 5 kişiden oluşacak.

YAYGIN HASTALIKLARA KARŞI AŞI GELİŞTİRİLECEK

Ulusal ve uluslararası düzeyde yaygın görülen hastalıklara karşı korunma, teşhis ve tedavide etkili ürün geliştirme alanında ihtisaslaşacak olan Merkez’de, ticari nitelikte ürünler de üretilecek.

Merkez’in çalışmaları arasında eğitim, tanıtım, çalıştay, panel, seminer ve konferanslar düzenlemek, yurt içi ve yurt dışındaki ilgili kurumlarla işbirliği yapmak da yer alıyor.

AŞI ÇALIŞMALARINDA VETERİNER HEKİMLER ÖN PLANDA

Tüm dünyada aşı çalışmaları veteriner hekimler kontrolünde yürütülüyor. Türkiye’de de Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek ve aşı denemeleriyle ilgili çalışmalarda öncülüğü veteriner hekimler yapıyor.

Salgın hastalıkların yüzde 80’inin hayvanlardan insanlara bulaştığı ve bunun dışında da hayvanlardan insanlara geçen diğer hastalıklar göz önüne alındığında, veteriner hekimlerin rolü daha da önem kazanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler