1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. Ata Demirer: Boğazlarda balık tutmak yasaklanmalı!

Ata Demirer: Boğazlarda balık tutmak yasaklanmalı!

Oyuncu ve müzisyen Ata Demirer, yasadışı boy ve ağırlıkta yapılan balık avcılığının önüne geçmek için boğazlarda balık tutulmasının yasaklanması gerektiğini söyledi.

Ata Demirer: Boğazlarda balık tutmak yasaklanmalı!

Hal Postası - Oyuncu ve müzisyen Ata Demirer, yasadışı boy ve ağırlıkta yapılan balık avcılığının önüne geçmek için boğazlarda balık tutulmasının yasaklanması gerektiğini söyledi.

Ata Demirer, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ağa takılmış bir levrek sürüsü fotoğrafı yayınladı. Demirer, fotoğrafla beraber; “5 kulaç suda 3 ton göç levreği çevirmek! İçlerinde 200 gramlık ispendekler var, çoluk çocuk hepsi yakalanmış. Boğazların içinde balık tutmayı yasaklamazsak, çocuklara kara kalem balık çizeriz. Yazık!” paylaşımını yaptı.

YASAL ÖLÇÜ 25 CM

Türkiye sularında; Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında, levreğin yasal avlanma ölçüsü 25 cm olarak belirlenmiş durumda. 25 cm’den küçük balıkların avlanması, gemilerde bulundurulması, karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satılması ise kanunen yasak olmasının yanı sıra, ağır cezai şartlar da gerektiriyor.

Önceki ve Sonraki Haberler