1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. At yetiştiricileri de kuduz tazminatı alabilecek

At yetiştiricileri de kuduz tazminatı alabilecek

Tazminatlı Hayvan Hastalıkları listesinde kuduz hastalığının kapsadığı türlere “tek tırnaklılar” dahil edildi. Böylece at ve eşek yetiştiricileri de kuduz tazminatı alabilecek. 

At yetiştiricileri de kuduz tazminatı alabilecek

Hal Postası - Tazminatlı Hayvan Hastalıkları listesinde kuduz hastalığının kapsadığı türlere “tek tırnaklılar” dahil edildi. Böylece at ve eşek yetiştiricileri de kuduz tazminatı alabilecek. 

Tazminatlı Hayvan Hastalıkları ve Tazminat Oranlarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte kuduz hastalığına verilen tazminatların kapsamı bütün tek tırnaklıları da kapsayacak şekilde genişletildi. Tazminatlı Hastalıklar ve Tazminat Oranları Listesi’nde daha önce Kuduz hastalığı ile ilgili tazminat kapsamı sığır, koyun ve keçilerle sınırlandırılıyordu. Yeni düzenlemeyle “sığır cinsi, koyun keçi türü ve tek tırnaklı hayvanlar” ifadesi getirildi. 

Tek tırnaklı hayvanlar at, eşek ve bunların melezi olan katır ve bardo gibi tırnak yapısı bir bütün parçadan oluşan hayvanları ifade ediyor. Böylece yeni düzenlemeyle at ve eşek yetiştiricileri de kuduz hastalığı nedeniyle tazminat alabilecekler. 

TAVUK VEBASI TAZMİNAT ORANLARI DEĞİŞTİ

Değişiklik Yönetmeliği, tavuk vebası (avian influenza) virüsünün neden olduğu hastalıkla ilgili tazminat koşullarını da değiştirdi ve virüsün ilk olarak tespit edildiği işletmelerin tazminat oranı ile risk nedeniyle hayvanları itlaf edilecek işletmelerin tazminat oranlarını ayırdı. 

tavuk-vebasi-avien-influenza.jpg

Buna göre virüsün ilk olarak tespit edildiği işletmeler, tazminat tutarının yarısını alabilecekler. Köy kanatlıları sahipleri ile riskten dolayı virüs olmadığı halde itlaf uygulanan ticari işletmeler ise tazminat tutarının tamamını alacaklar. 

Bu arada yeni yönetmelikle beraber Tazminatlı Hayvan Hastalıkları ve Tazminat Oranlarına Dair Yönetmelik hükümleri bundan böyle Bakanlar Kurulu tarafından değil, Cumhurbaşkanı tarafından yürütülecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler