1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Aşırı yağışlar Çin zencefil üretimini % 20 düşürdü

Aşırı yağışlar Çin zencefil üretimini % 20 düşürdü

Aşırı yağışlar Çin zencefil üretimini yüzde 20 düşürürken organik üretim ise yüzde 30 artış gösterdi.

Aşırı yağışlar Çin zencefil üretimini % 20 düşürdü

Hal Postası - Aşırı yağışlar Çin zencefil üretimini yüzde 20 düşürürken organik üretim ise yüzde 30 artış gösterdi.

Hasat edilen zencefilin Kasım ayı ortasında Çin pazarına girmesi beklenirken, aşırı yağışlar zencefil üretimini yüzde 20 düşürürdü. Organik üretim ise yüzde 30 artış gösterdi.

Çin’de üretim hacmi azalırken, Covid-19 salgını zencefil için pazar talebini canlandırdı. Bu da zencefilin depolama hacminin azalmasına neden oldu. Fiyatlar bu dönemde geçici olarak yükseldi.

Aşırı yağışlar zencefil üretim alanlarını sular altında bıraktığı için Çin’de hektar başına fiili üretim hacmi düştü. Bu nedenle toplam üretim hacmi, yaklaşık olarak geçen yılla aynı seviyede kaldı.

KURU ZENCEFİLİN TONU 3 BİN DOLAR

Çinli üreticiler, sarı zencefil fiyatının geçen yıla kıyasla yüzde 80 daha pahalı olduğunu ifade ederken, şu anki fiyatların 2,10 dolar/kg olduğunu belirtiyor. Hollanda'ya sarı zencefil ihracatının fiyatı 2 bin dolar/ton iken, kuru zencefilin ihracat fiyatı ise 3 bin dolar/ton civarında.

Çin’de organik zencefil hasadı 25 Ekim'de başlayacak. Üreticilerin paylaştığı bilgiye göre, organik zencefilde ekim alanı geçen yılla aynı kalırken, üretim hacmi hektar başına yüzde 30 artmış durumda.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler