1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Aşırı sıcaklık sigorta kapsamına alınacak

Aşırı sıcaklık sigorta kapsamına alınacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Ziraat Odaları Birliği üyeleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Aşırı sıcaklık sigorta kapsamına alınacak

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye Ziraat Odaları Birliği üyeleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bakanlık odasında, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) üyeleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Pakdemirli, pandemi sürecinde yoğun bir takvim oluşturduklarını dile getirerek, salgın süresince çiftçilerin, yetiştiricilerin ve gıda işletmelerinin faaliyetlerine kesintisiz devam etmesini sağladıklarını ifade etti.
Rize ve Artvin'deki doğal afetlerde zarar gören çiftçilerin hasar tespit çalışmalarının  il ve ilçe müdürlüklerinde devam ettiğini dile getiren Pakdemirli, çiftçilerin Tarım Sigortaları Havuzuna (TARSİM) sigortalarını yaptırmalarının önemine değindi. Poliçe bedelinin yüzde 50'sini hibe olarak devletin karşıladığını hatırlatan Bakan, hibe oranının kuraklık verim sigortasında yüzde 60'a, açık alanlarda yetişen meyvelerde don riski için yüzde 67'ye çıktığının altını çizdi.

AŞIRI SICAKLIK TARSİM KAPSAMINA ALINACAK
Pakdemirli, ziraat odalarının sigortalı üretici sayısını artırmak için yapacağı çalışmaların TARSİM'in yaygınlaşması adına çok faydalı olacağını söyleyerek, “Ayrıca bu yıl yaşanan aşırı sıcak afetini de TARSİM kapsamına almak için çalışmaları başlattık. TARSİM sigortası yaptırmamış üreticilerimizin ise il-ilçe hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra valilikler aracılığıyla Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığından İl Acil Destek Ödeneği talep edilecektir” ifadelerini kullandı.

ÇİĞ SÜT SINIFLANDIRILACAK
Hayvansal üretimde avantaja sahip illerin sütçü ırklarıyla ülkenin süt ihtiyacını gidereceklerini belirten Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Sütte kaliteyi artırmayı hedefleyen mevzuat düzenlememizi de yaparak, yağ ve protein değerleri açısından kaliteli sütü ayrı fiyatlamaya başlıyoruz. Bu kapsamda çiğ sütün sınıflandırılması ile ilgili mevzuatımız da yayımlanmıştır. Kaliteli süt üretiminin teşvik edilmesi için 2020 yılında öncelikle pilot olarak belirlediğimiz Aksaray, Burdur ve Çanakkale illerimizi, 2 yıl sonra ise tüm illerimizi 'sınıflandırılan çiğ süt desteklemesi' kapsamına alarak, sütümüzün kalitesine göre ilave destek primi ödeyeceğiz. Pandemi sürecinde, süt üreticisi ve besicimizi korumak amacıyla, bu yıl küçük aile işletmelerine yem desteği vereceğiz. 20 başa kadar sağmal dişi sığırı olan işletmelere hayvan başına 65 lira, 20 başa kadar besilik erkek sığırı olan işletmelere hayvan başına 65 lira, 50 başa kadar anaç koyun keçisi olan işletmelere hayvan başına 6,5 lira yem desteği vereceğiz.”

Sulama yatırımlarına devam ettiklerini de yineleyen Bakan, 2023'e kadar 700 bin hektarlık alanı sulamaya açmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler