1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Aşırı sıcak narenciyeyi vurdu: Yüzde 80 ürün kaybı

Aşırı sıcak narenciyeyi vurdu: Yüzde 80 ürün kaybı

Çukurova’da aşırı sıcaklar ve poyraz, narenciye bahçelerinde yüzde 80’e varan oranlarda meyve kaybına yol açtı. 

Aşırı sıcak narenciyeyi vurdu: Yüzde 80 ürün kaybı

Hal Postası - Çukurova’da aşırı sıcaklar ve poyraz, narenciye bahçelerinde yüzde 80’e varan oranlarda meyve kaybına yol açtı. 

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, geçtiğimiz hafta hava sıcaklıklarının ülke genelinde mevsim normallerinin üzerine çıktığı hatırlattı. Aşırı sıcaklar yüzünden Çukurova’daki narenciye çeşitlerinden erkenci limon, mandalina, portakal ve bazı orta erkenci mandalina çeşitlerinde yaklaşık yüzde 80 meyve döküm zararı yaşandığını ifade eden Doğru, “Ova genelinde bölge farkı olmaksızın her yerde zarara yol açan aşırı sıcaklar ve poyraz, narenciye üreticilerimizin henüz sezonun başındayken morallerinin bozulmasına sebep oldu. Adana’da ekim alanları her yıl artan ve bazı çiftçilerimizin tek geçim kaynağı haline gelen narenciyede yaşanan bu zarar, bölge ekonomisine olduğu kadar ülkemizin yaş meyve sebze ihracatında önemli bir yer tutan narenciye ihracatına da olumsuz yansıyacaktır” dedi. 

TARSİM KONUYU İNCELİYOR
Mutlu Doğru, narenciye ekim alanlarının büyük bir bölümünün TARSİM aracılığıyla sigortalı olduğunu, ancak aşırı sıcak ve poyraz zararının sigorta kapsamı dışında olduğunu vurguladı. Geçen hafta TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal ile bir telefon görüşmesi yaptığını anlatan Mutlu Doğru, “Oluşturdukları bilim kurulu aracılığıyla sıcak ve poyraz riskinin de incelenerek çalışma yapacaklarından dolayı memnuniyet duydum ve umarım bu risk de poliçeye eklenerek narenciye üreticilerimizin zararı karşılanır” ifadelerini kullandı. 

ÇİFTÇİLER İLÇE TARIM’A BAŞVURSUN 
Bahçeleri sıcak ve poyrazdan etkilendiği için büyük zarara uğrayacağını düşünen çiftçilere, bağlı oldukları ilçe tarım müdürlüklerine başvurarak zarar tespit raporu almalarını öneren Mutlu Doğru “Bu zarar raporlarına göre zararın boyutu daha net ortaya çıkacak ve zirai kredi borçlarının ertelenmesi için gerekli girişimlerde bulunma şansımız olacaktır. Sıcak ve poyrazdan zarar gören tüm üreticilerimize geçmiş olsun diyor, bu gibi sıra dışı iklim olaylarının tekrar etmemesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler