1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Arjantin’de kuraklık bitkisel üretimi tehdit ediyor

Arjantin’de kuraklık bitkisel üretimi tehdit ediyor

Arjantin’de önemli üretim bölgelerinden olan Cordoba, Mayıs ayından bu yana neredeyse hiç yağış almadı. Bölgedeki kuraklık bitkisel üretimi tehdit ediyor. 

Arjantin’de kuraklık bitkisel üretimi tehdit ediyor

Hal Postası - Arjantin’de önemli üretim bölgelerinden olan Cordoba, Mayıs ayından bu yana neredeyse hiç yağış almadı. Bölgedeki kuraklık bitkisel üretimi tehdit ediyor. 

Son 10 yılda dünya buğday ticaretindeki payı %5 civarında gerçekleşen Arjantin’de, kuraklık nedeniyle bitkisel üretim tehdit altında. Yaz mevsiminde mevsim normali olarak düşük yağış miktarlarına alışkın olan ülkede, Eylül ayıyla beraber artması beklenen yağışlar Ekim ayına girilmesine rağmen başlamadı. 

Ekim dönemi ortalaması 80 ila 100 mm; 2019 ortalaması ise 70-90 mm olan yağışlar, 2020 Ekim ayı itibarıyla neredeyse sıfır düzeyinde gerçekleşti. 

Arjantin, buğday ihracatını en çok Brezilya’ya yapıyor. Ancak kuraklık ülkedeki rekolteyi azaltacak olursa, bunun etkileri bütün dünyada buğday ticaretinde yansımaları görülecek. 

Bu sene en önemli ihracatçılardan biri olan Rusya’da da kuraklık ve yüksek sıcaklıklar nedeniyle bir miktar rekolte düşüşü yaşanıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler