1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Arjantin Avrupa narenciye pazarını bu sene kaçırıyor

Arjantin Avrupa narenciye pazarını bu sene kaçırıyor

Avrupa Birliği, kahverengi leke hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla Arjantin’den limon ve portakal ithalatını geçici olarak yasakladı. 

Arjantin Avrupa narenciye pazarını bu sene kaçırıyor

Hal Postası - Avrupa Birliği, kahverengi leke hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla Arjantin’den limon ve portakal ithalatını geçici olarak yasakladı. 

Avrupa Birliği (AB), kahverengi leke hastalığının (Alternaria alternata f.sp. citri) yayılmasını önlemek için Arjantin’den limon ve portakal ithalatını geçici olarak yasakladı. Yasak Nisan 2021 sonuna kadar devam edecek. 

YASAK 30 NİSAN 2021’E KADAR DEVAM EDECEK

Avrupa Komisyonu, Arjantin’de yürürlükte olan bitki sağlığı kontrollerinin yetersiz olduğunu gerekçe göstererek, Arjantin’den limon ve portakal ithalatını geçici olarak yasakladı. Söz konusu yasak, 16 Ağustos 2020’den 30 Nisan 2021’e kadar geçerli olacak. Yasağın geçerli olacağı süre boyunca Arjantin’deki durum Komisyon tarafından denetlenecek.

14 Ağustos Cuma günü yürürlüğe giren yasak, ithalatçı AB ülkelerinin Mayıs-Ağustos döneminde gelen sevkiyatlarda hastalığa sebep olan zararlının Arjantin limonları ve portakallarında tespit edildiğini Avrupa Komisyonu’da defalarca bildirmesi üzerine başlatıldı. 

ARJANTİN’İN DEVREDEN ÇIKMASI PAZARDA FIRSAT YARATACAK

Yasaklama kararı, Arjantinli narenciye üreticilerinin depolayacağı ürünleri AB ülkelerine göndermesine engel olacak. Zaten yüksek talep beklentisiyle sezona yaklaşan Avrupa pazarı, ihracatçı ülkelerin iştahını kabartıyor. Arjantin gibi önemli bir üretici ülkenin limon ve portakalını bu kış Avrupa’ya gönderemeyecek olması, özellikle Kuzey yarımkürede taze turunçgil sezonunu bekleyen üretici ülkeler için önemli bir fırsat olacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler