1. HABERLER

  2. ARICILIK

  3. Arıcılara SMS ile hava durumu desteği verilecek

Arıcılara SMS ile hava durumu desteği verilecek

Arıcılıkla uğraşan üreticilere, sıcak ve soğuk hava dalgaları ile kuvvetli meteorolojik hadiselere dair tahminler, erken uyarı olarak SMS ile iletilecek.

Arıcılara SMS ile hava durumu desteği verilecek

Hal Postası - Arıcılıkla uğraşan üreticilere, sıcak ve soğuk hava dalgaları ile kuvvetli meteorolojik hadiselere dair tahminler, erken uyarı olarak SMS ile iletilecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de katılımıyla, 70 bin üyesi bulunan Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında meteorolojik tahminlerin paylaşımı konusunda işbirliği protokolü yarın imzalanacak.

Konuyla ilgili konuşan Pakdemirli, arıcıların meteorolojik parametrelerden en fazla etkilenen üreticilerin başında geldiğini ifade etti. Pakdemirli, bu etkiyi en aza indirmek için Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında meteorolojik tahminlerin paylaşımı konusunda işbirliği yapılacağını belirtti. Bu işbirliğiyle, sıcak ve soğuk hava dalgaları ile kuvvetli meteorolojik hadiselere ilişkin tahminler erken uyarı olarak SMS ile arıcılara iletilecek. Ayrıca, arıcıların konaklayacakları bölgeleri daha iyi tespit edebilmek için de geçmiş yıllara ait veriler arıcılarla paylaşılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler