1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Arabistan Ukrayna’da ürettiği ilk buğdayı teslim aldı

Arabistan Ukrayna’da ürettiği ilk buğdayı teslim aldı

Suudi Arabistan, kamu şirketi SALIC tarafından Ukrayna’da üretilen buğdayın ilk partisini teslim aldı. 

Arabistan Ukrayna’da ürettiği ilk buğdayı teslim aldı

Hal Postası - Suudi Arabistan, kamu şirketi SALIC tarafından Ukrayna’da üretilen buğdayın ilk partisini teslim aldı. 

Suudi Tahıl Örgütü SAGO, yurtdışında Suudi yatırımıyla üretilen ilk buğday partisini teslim aldı. SAGO, Suudi Tarım ve Hayvancılık Yatırım Şirketi (SALIC) tarafından Ukrayna’da üretilen 60.000 tonluk ilk ithal buğday partisini Cidde İslam Limanı’nda teslim aldı. 

SAGO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulrahman bin Abdulmohsen Al Fadhli, sevkiyatın Suudi pazarının ihtiyaçlarını karşılamak için yurtdışındaki Suudi tarım yatırımlarından yararlanma programı kapsamında gerçekleştiğini söyledi. Program, gıda konusunda dış kaynakları çeşitlendirmeyi ve tedarik konusunu istikrara kavuşturmayı amaçlayan Kraliyet Gıda Güvenliği Stratejisi kapsamında planlandı. 

YURTDIŞI YATIRIMLARA 800 MİLYON DOLAR SERMAYE

Ahmed al-Fares, SAGO’nun dünyadaki tüm buğday ihraççılarının rekabet ettiği uluslararası ihaleler yoluyla da buğday ithal edeceğini söyledi ve ithalatın %10’unun yurtdışındaki Suudi yatırımcılara tahsis edildiğini kaydetti. 

Suudi Arabistan, Etyopya, Sudan ve Filipinler’de pirinç; ABD’de Kaliforniya ve Arizona’da sığır; Ukrayna ve Polonya’da buğday; Moritanya’da karides yetiştiriyor. Arabistan’ın Arjantin ve Brezilya’da da çok büyük ölçekli çiftlikleri bulunuyor. 

Krallık halen Mısır, Etyopya, Bulgaristan, Macaristan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Ukrayna ve Özbekistan gibi ülkelerde yapacağı yatırımlar için 800 milyon dolar sermaye tahsis etmiş bulunuyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler