1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Antep’te lisanslı fıstık deposu hasada yetişecek

Antep’te lisanslı fıstık deposu hasada yetişecek

GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, inşaatı tamamlanan Antep Fıstığı Lisanslı Deposu'nda bu sene hasat döneminde ürün kabulüne başlanacağını, Et Borsası çalışmalarında da sona geldiklerini söyledi.

Antep’te lisanslı fıstık deposu hasada yetişecek

Hal Postası - GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, inşaatı tamamlanan Antep Fıstığı Lisanslı Deposu'nda bu sene hasat döneminde ürün kabulüne başlanacağını, Et Borsası çalışmalarında da sona geldiklerini söyledi.

Tiryakioğlu yaptığı açıklamada, 30 bin metrekare alan üzerinde kurulan Et Borsası'nda hak sahibi kasaplara tapularının verilmeye başlandığını, Antep Fıstığı Lisanslı Deposu'nda ise bu sene hasat sezonunda ürün kabulüne başlanacağını belirtti.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı, her iki projenin de kendi sektörlerine yönelik birçok ilki bünyesinde barındırdığının altını çizerek, “Pandemi sürecinde tarım ve hayvancılığın stratejik önemi çok daha net anlaşıldı. Arz güvenliğinin korunmasına yönelik inşa edilen bu yapılar Gaziantep'i kendi kulvarlarında çok daha ileri noktalara taşıyacak. Antep Fıstığı Lisanslı Deposu, ürüne yönelik Türkiye'de yapılan ilk lisanslı depo olma özelliği taşıyor. İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliğiyle hizmete kazandırdığımız depo, alımlarını devlet garantisi altında gerçekleştirecek. Lisanslı depo üreticisi, tüccar ve sanayiciye nakliye, analiz ve depo kira desteğinin yanı sıra risklere karşı güvenli ve sağlıklı depolama imkanı verilecek” dedi.

Yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan Et Borsası ve Et Hali’nin Türkiye’de emsallerine örnek teşkil ettiğini vurgulayan Tiryakioğlu, Et Borsası’nın Gaziantep’in tescilli gastronomi kimliğine artı bir değer katacağını ifade etti. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler