1. HABERLER

  2. ARICILIK

  3. Antalya'dan çok sayıda ülkeye bombus arısı ihraç ediliyor

Antalya'dan çok sayıda ülkeye bombus arısı ihraç ediliyor

Antalya bölgesinde üretilen bombus arıları onlarca ülkeye ihraç ediliyor.

Antalya'dan çok sayıda ülkeye bombus arısı ihraç ediliyor

Hal Postası - Antalya bölgesinde üretilen bombus arıları onlarca ülkeye ihraç ediliyor.

 

Seralarda üretilen sebze ve meyveleri hormona gerek kalmadan, doğal yollardan dölleyebilen bombus arılarını, diğer arı türlerinden ayıran en önemli özellik, bitkilerde tozlaşmayı sağlaması.

 

Bombus arılarının, bal yapmanın yanı sıra domates başta olmak üzere birçok bitkinin tozlaşmasında da kullanılabileceği, 1980’lerin sonunda keşfedilmişti. Buna rağmen, bu tür arıların kökeni daha eskiye dayanıyor.

 

BOMBUS ARILARININ BAZI ÖZELLİKLERİ

  • Seracılıkta sebzelerin döllenmesine yardımcı olarak kullanılır. Bu nedenle arıcılık faaliyetlerinde, bu arı türü için çeşitli ödenek ve destek paketleri uygulanır.
  • Renkleri diğer arılara göre daha koyudur. Çoğu bölgede eşekarısı ile karıştırılsa da bu türle bir akrabalığı yoktur.
  • Yabani türleri yaşamak için genellikle toprağın altını tercih etmektedir.
  • Dilleri uzun olduğu için diğer arılardan daha fazla polen toplama ve daha fazla bal üretme imkanları vardır. Normal arılardan daha fazla yük taşıyabilirler.
  • Bombus türünün yaptığı bal, diğer bal türlerine göre daha şekerlidir. Bu sebeple, bombusların balları daha uzun süre saklanabilir.
  • Bedenleri kalın ve uzun tüylerle kaplıdır. Bu özellikleri çok miktarda polenin bitkiler arasında taşınmasına yarar.
  • Bombusların sadece dişilerinde iğne bulunur. İğneleri, yapıları dolayısıyla defalarca batırılabilir.
  • Diğer arı türlerine nazaran daha ılık iklimleri tercih ederler. Ülkemizde de Akdeniz bölgesi, yaşamları için oldukça elverişlidir. Antalya bölgesinde üretilen bombus türü arılar 36 ülkeye ihraç ediliyor.

 

TOZLAŞMAYA FAYDALARI

Genellikle tozlaşma olgunluğuna erişmiş çiçekleri ziyaret ederler. Bombus arıları, nektar ve polen bulunmaya devam ettiği sürece her gün aynı çiçek parçalarını ziyaret etme eğilimindedirler. Yiyecek arama sırasında hızları saatte 54 kilometreye kadar ulaşabilir. Bal arılarının aksine, bombus arıları sadece birkaç günlük yiyecek saklar ve daha sonra açlıkla baş başa kalabilirler. Ayrıca azami kovandan uzaklaşma mesafeleri bal arılarına nazaran daha kısadır. 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler