1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Antalya’da sebze meyve fiyatları bir yılda %30 arttı

Antalya’da sebze meyve fiyatları bir yılda %30 arttı

Antalya hallerinde işlem gören sebze meyve ve domates fiyatlarında bir yıl içinde ortalama %30,25 oranında artış gerçekleşti. 

Antalya’da sebze meyve fiyatları bir yılda %30 arttı

Hal Postası  - Antalya hallerinde işlem gören sebze meyve ve domates fiyatlarında bir yıl içinde ortalama yüzde 30,25 oranında artış gerçekleşti. 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından bundan böyle her ayın 2’sinde yayınlanacak olan Hal Endeksi’ne göre Eylül ayında Antalya’daki toptancı hallerinde işlemi gerçekleşen sebze ve meyve fiyatlarında yıllık bazda yüzde 30,25 oranında artış oldu. 

Antalya’da işlem gören domates, sebze ve meyve işlem miktarları, Eylül ayında bir önceki aya göre ortalama olarak yüzde 2,9 düzeyinde azalırken, geçen yılın aynı ayına göre yıllık ortalama yüzde 13,57 düzeyinde azalma gösterdi. 

Domates, sebze ve meyve işlem fiyatları ise Eylül ayında bir önceki aya göre ortalama olarak yüzde 13,28 düzeyinde artış gösterirken, geçen yılın aynı ayına göre işlem fiyatları ortalama yüzde 30,25 düzeyinde artış kaydetti.

EYLÜL’DE DOMATES İŞLEM MİKTARI ARTTI

Bir önceki aya göre domates işlem miktarı Eylül ayında artış gösterirken, geçen yılın işlem miktarı hareketinin de üzerinde gerçekleşti.

İşlem fiyatı ise bir önceki aya göre artışını sürdürdü. 2020 Mayıs ayından bu yana fiyat hareketliliği sürekli artış yönünde oldu. Aylık değişim geçen yılın Eylül ayındaki fiyat değişiminin üzerinde seyretti.

endeks.jpg

 

SEBZEDE İŞLEM MİKTARI YILLIK BAZDA AZALDI

Bir önceki aya göre sebze işlem miktarı Eylül ayında artış gösterdi ancak geçen yılın işlem miktarı hareketinin altında kaldı. İşlem fiyatı ise bir önceki aya göre yükseldi ve geçen yıldaki fiyat değişiminin altında gerçekleşti. 

MEYVE FİYATLARI YILLIK BAZDA %48,19 ARTTI

Bir önceki aya göre meyve işlem miktarı Eylül ayında yükseliş gösterirken, bu yükselişe rağmen geçen yılın Eylül ayı işlem hareketliliğinin altında kaldı. İşlem fiyatı ise bir önceki aya göre azalış gösterirken, geçen yıldaki fiyat değişiminin ise üzerinde kaldı.

ALİ ÇANDIR: SEBZE MEYVE ENFLASYONUN GÜNAH KEÇİSİ OLUYOR

Antalya Ticaret Borsası (ATB) bu aydan itibaren her ayın 2’sinde Antalya hallerinde işlem gören domates, yaş meyve ve sebzenin miktarı ve fiyat hareketleri değişimini kamuoyu ile paylaşacak. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye’de üretilen 5 domatesten birinin Antalya’da yetiştiğini, sebzenin yüzde 15’inin Antalya’da üretildiğini bildirdi ve şöyle konuştu, “Yaş meyve ve sebze üretiminin yaklaşık üçte biri hal sisteminden geçiyor. Yaş meyve ve sebze zaman zaman enflasyonun yükselmesinde günah keçisi ilan ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu ve İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı aylık enflasyon rakamlarının içinde bir detay olarak bulunan yaş meyve ve sebze ile özellikle domates ürünlerindeki miktar ve fiyat değişimleri müstakil olarak ilan edilmiyor. Yaş meyve ve sebze ile bu grubun lokomotif ürünü domates fiyatları özellikle kış aylarında sürekli olarak ön plana çıkıyor. Antalya ve benzeri iklim avantajları olan illerdeki örtüaltı üretim ve toptancı hallerindeki faaliyetler gündem oluşturuyor.” 

Antalya hallerindeki yaş meyve ve sebze işlem miktarı ve fiyat değişimlerini uzun bir süredir incelediklerini söyleyen Ali Çandır, “Sınırları içinde üretici halleri bulunan ve domates, yaş meyve ve sebzenin en önemli üretim merkezlerinden biri olan Antalya, söz konusu ürünlerin fiyatının belirlenmesinde etkin rol oynuyor. Antalya Büyükşehir Belediyemiz ile yaptığımız protokolle hal sistemimizdeki domates, yaş meyve ve sebzenin miktar ve fiyat endekslerini hesaplayıp her ayın 2’sinde kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler