1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Antalya’da bitkisel üretim bir yılda %37 azaldı

Antalya’da bitkisel üretim bir yılda %37 azaldı

ATB’nin Antalya halleri domates, sebze ve meyve endeksine göre üretim miktarı bir yıl içinde domateste %46,56; sebzede %36,07 ve meyvede %36,95 düştü. 

Antalya’da bitkisel üretim bir yılda %37 azaldı

Hal Postası - ATB’nin Antalya halleri domates, sebze ve meyve endeksine göre üretim miktarı bir yıl içinde domateste %46,56; sebzede %36,07 ve meyvede %36,95 düştü. 

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Aralık ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksi’ne göre geçen yılın aynı ayına göre işlem gören domates miktarı % 46,56; sebze miktarı % 36,07 ve meyve miktarı ise % 36,95 oranında azaldı. 

Üretim miktarının azalması tüketici cephesinde artan market ve pazar fiyatlarıyla hissediliyordu. Ancak üretimdeki azalışın domateste yüzde 46’lara; sebzede ve meyvede yüzde 37’lere çıkması, sektörün içinden geçtiği sıkıntılı sürecin işareti olarak değerlendiriliyor. 

Antalya’da 232 dekarda örtüaltı üretimi yapan Nevzat Akcan, üreticinin çeşitli nedenlerle üretimden kaçtığını ve bu gidişin bir süre daha devam edecek gibi göründüğünü söyledi. 

“TARIM POLİTİKALARI OYA ENDEKSLİ”

Nevzat Akcan üretimden çıkan çiftçilerin büyük bir kısmının para kazanamadığı için tarım alanlarını boş bıraktığını kaydetti ve şöyle konuştu, “Böyle giderse domatesi bile ithal edeceğiz. Kimse üreticiyi düşünerek davranmıyor. Tarım politikaları sadece oya endeksli yürütülüyor. Bu politikalar yüzünden Türk tarımı sürekli kaybediyor. Geçen yıldan bu yana miktarda yüzde 37 azalış olmuş. Olur tabi! Çiftçi ekmedi. Para kazanamadığı için ekim yapmadı.”

“İHRACATÇI MUTSUZSA ORADA ÇÖKÜŞ GELİYOR DEMEKTİR”

Rusya Federasyonu’nun ithalat kotasını bahane ederek Türkiye’den mal alımını durdurmasının da önemli güncel sıkıntılardan biri olduğunu anlatan Akcan, “İhracatçı da mutsuz. İhracatçı bile mutsuzsa orada çöküş yaklaşıyor demektir. Adam gemisini satıyor, tırlarını satıyor. Böyle giderse her şeyi ithal edeceğiz. İhracatçı yaptığı işten mutlu olmalı. İhracatçı memnun olursa herkes mutlu olur. Bu işin anahtarı budur” diye konuştu. 

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler