1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Antalya’da BATEM’in boşalttığı arazi bir işletmeye kiralandı

Antalya’da BATEM’in boşalttığı arazi bir işletmeye kiralandı

BATEM’in yeni binasına taşınmasının ardından, Antalya’nın ünlü Narenciye’si bir işletmeye kiraya verildi. 

Antalya’da BATEM’in boşalttığı arazi bir işletmeye kiralandı

Hal Postası - BATEM’in yeni binasına taşınmasının ardından, Antalya’nın ünlü Narenciye’si bir işletmeye kiraya verildi. 

Antalya kent merkezinde yer alan vakıf arazilerinden biri olan ünlü Narenciye Bahçesi özel bir işletmeye kiralandı. Kiralamanın hemen ardından arazideki bazı ağaçlar kesildi ve yerine çim ekildi. 

Araştırmacı Gazeteci Yusuf Yavuz’un kendine ait bloğunda bildirdiğine göre 1934’ten bu yana Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü’nün (BATEM) kullandığı Narenciye Bahçesi, BATEM’in Aksu ilçesindeki Expo 2016 alanında inşa edilen yeni binasına taşınmasıyla boşalmıştı. 

BATEM taşınır taşınmaz bir işletmeye kiralandığı anlaşılan arazide çay bahçeleri, spor alanları, kafeteryalar ve pastane işletileceği öğrenildi. 

Kiralama işleminin kent paydaşlarının görüşü alınmadan gerçekleştirilmesi, başta Antalya Kent Konseyi olmak üzere STK’lar ve siyasi parti temsilcileri tarafından eleştirildi.  

BATEM arazide onlarca yıldır yürüttüğü çalışmalarıyla çok sayıda tohum çeşidi geliştirilmiş; biyolojik mücadeleden alternatif yetiştiricilik tekniklerine kadar bitkisel üretimle ilgili çok sayıda keşif yapılmıştı. 

Antalya’da kentin orta yerinde geniş bir yeşil alan olan Narenciye Bahçesi, bulunduğu semte ve bir caddeye adını vermişti. Arazinin giriş kapısının batısındaki bulvara da yine Narenciye’ye atfen, Portakal Çiçeği Bulvarı adı verilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler