1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Antalya ZMO: Ziraat fakültelerinin sayısı azaltılmalı

Antalya ZMO: Ziraat fakültelerinin sayısı azaltılmalı

ZMO Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, mezun sayısının, ziraat mühendisi ihtiyacının çok üzerinde olduğunu ve fakülte sayısının azaltılması gerektiğini söyledi.

Antalya ZMO: Ziraat fakültelerinin sayısı azaltılmalı

Hal Postası - ZMO Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, mezun sayısının, ziraat mühendisi ihtiyacının çok üzerinde olduğunu ve fakülte sayısının azaltılması gerektiğini söyledi.

Antalya Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Vural Şahin, tarımsal eğitim ve öğretimin 175. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, güncel sorunlar ve çözümlere dair bir açıklama yayınladı. Şahin açıklamasında mezun sayısının, ziraat mühendisi ihtiyacının çok üzerinde olduğunu ve fakülte sayısının azaltılması gerektiğini söyledi.

ZMO Antalya Şubesi Yönetimi adına yapılan açıklamada; tarımın, artan nüfus ve beraberinde gelen beslenme baskısı nedeniyle daha da bir önemli hale geldiği ve Covid-19 sürecinde tarımın stratejik öneminin daha iyi anlaşıldığı belirtildi.

ÖĞRENCİ KONTENJANLARI BOŞ

Tarım sektörünü ziraat mühendislerinin şekillendirdiği ifade edilen açıklamada, ziraat fakültelerinin eğitim seviyesi ve daha iyi mühendisler yetiştirmek için neler yapılması gerektiğine dair öneriler de yer aldı. Tespit edilen sorunlar arasında, ziraat fakültelerine giriş puanlarının düşük olması ve öğrenci tercihlerinde son sıralarda yer alması öne çıktı. Ayrıca, Türkiye genelinde 40’tan fazla ziraat fakültesinin olduğu ve bazı fakültelerin öğrenci kontenjanlarını dolduramadığı da vurgulandı.

Antalya ZMO’nun önerileri arasında; ülke genelinde öğrenci alacak fakültelerin sayısının azaltılması, bölgesel olarak öğrenci alacak fakültelerin belirlenmesi ve öğrencilerin tercih etmediği fakültelerin eğitime kapatılması da yer alıyor.

YAN DALLAR AÇILMALI

Öğrencilerin yoğun olarak tercih ettiği fakültelerde taban puan uygulamasını ve ziraat fakültesi müfredatının tarımdaki güncel gelişmeleri takip etmesini de talep eden Antalya ZMO; tüm ziraat fakültelerinde bahçe bitkileri, bitki koruma veya tarla bitkileri gibi yan dallar açılması gerektiğini savundu.

Açıklamada öne çıkan bir başka konu da Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan fakültelerin aynı müfredatı işlemesi oldu. Örtüaltı üretimin olmadığı bölgelerde bulunan fakültelerde, örtüaltı yetiştiriciliğini anlatmanın zaman kaybı olduğu ve müfredatın bölgelere göre farklı olması gerektiği kaydedildi.

YAZ STAJLARI YETERSİZ

Ziraat fakültelerinde yapılan uygulama ve yaz stajlarının yetersiz kaldığının da vurgulandığı açıklamada, özellikle yaz stajlarının üretim dönemine denk gelmemesi eleştirildi.

Antalya ZMO, fakültelerde İngilizce eğitimin zorunlu olması gerektiğini; ayrıca Rusça ve Çince’nin de eğitime dahil edilmesini talep etti.

Önceki ve Sonraki Haberler