1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Antalya seracılık tecrübelerini Şırnak’a taşıyor

Antalya seracılık tecrübelerini Şırnak’a taşıyor

Antalya, seracılıktaki tecrübe, bilgi ve birikimini Şırnak ve Cizre başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesine aktaracak.

Antalya seracılık tecrübelerini Şırnak’a taşıyor

Hal Postası - Antalya, seracılıktaki tecrübe, bilgi ve birikimini Şırnak ve Cizre başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesine aktaracak.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası (ŞTSO), tarım sektöründe ortak bir çalışmaya imza attı.

Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası’nın talebi ile Antalya’dan tarım sektörü temsilcileri, seracılıkta gelişime açık ve Orta Doğu pazarına hakim Şırnak’a giderek ikili görüşmeler yaptı, sahada incelemelerde bulundu.

ATSO Meslek Komiteleri Müdürü Özcan Kaçar, Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ATSO üyesi tarım sektör temsilcilerinin yer aldığı heyet, 21-22 Temmuz tarihlerinde Şırnak, Silopi, İdil, Güçlükonak ve Cizre bölgelerine bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

TECRÜBE BÖLGEYE AKTARILACAK

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Antalya’nın tarım sektöründe özellikle de seracılıktaki tecrübesini ve bilgi birikimini başta Şırnak ve Cizre olmak üzere bölgeye aktaracağız” dedi.

Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Geliş’in evsahipliğinde bölge yatırımcılarıyla bir araya gelen Antalya heyeti, Silopi’de kurulu orta ölçekli bir serayı yerinde ziyaret ederek, Antalya’nın seracılık deneyimlerini aktardı. Aynı gün İdil, Güçlükonak ve Cizre’de Dicle Nehri boyunca uzanan ve seracılık faaliyetleri için oldukça uygun olduğu düşünülen verimli araziler üzerinde incelemelerde bulunuldu.

ANTALYA - ŞIRNAK SERA KARDEŞLİĞİ

Ziyaretin ikinci gününde, “Antalya - Şırnak Sera Kardeşliği” başlığıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda Antalya heyeti tarafından, bölgede kurulması planlanan seralar için alınabilecek devlet destekleri, sera kurulumuna yönelik teknik bilgiler, seralarda yetiştirilen meyve ve sebzeler ile bitki bakım ürünleri hakkında detaylı bir bilgilendirme yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler