1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Antalya BŞB yeni toptancı hali için hazır

Antalya BŞB yeni toptancı hali için hazır

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Serik ilçesi sınırlarında kalan Kocayatak’ta yeni ve modern bir toptancı hal yapmak istiyor. Hal esnafı ise halin taşınması konusunda henüz net görüş sahibi değil. 

Antalya BŞB yeni toptancı hali için hazır

Hal Postası - Antalya Büyükşehir Belediyesi, Serik ilçesi sınırlarında kalan Kocayatak’ta yeni ve modern bir toptancı hal yapmak istiyor. Hal esnafı ise halin taşınması konusunda henüz net görüş sahibi değil. 

Bulunduğu yerde 20 yıldır faaliyet gösteren hal kompleksinde, modern meyve sebze toptancılığı işinin gerektirdiği birçok tesis bulunmuyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği tarafından düzenlenen sezon açılış töreninde yaptığı konuşmada Kocayatak’ta yeni bir hal tesisi için arazi tahsisinin yapıldığını hatırlattı ve şöyle konuştu, “Toptancı halin taşınıp taşınmayacağına hal esnafı olarak siz karar vereceksiniz. Bu alanın artık ihtiyaca cevap vermediği aşikar. Yeni çıkan kanunlara göre zorunlu olan otopark, soğuk hava deposu, tasnifleme, paketleme tesisleri, çöp toplama yeri gibi birçok eksiği var. Artık eskiyen, ihtiyaca cevap veremeyen bir halde kalmak isterseniz sizin kararınız, sizin takdiriniz. Ama isterseniz biz daha iyisini size teslim ederiz.” 

“İŞLETME MALİYETİNİ BURADA KALAN ESNAF ÖDER”
Menderes Türel, taşınmayla ilgili temel şartlarda da esnafı zorlamadan bir düzenleme yapacaklarını belirtti ve masraflar konusunda peşin ödeme istemeyeceklerini kaydetti. Güvenlik ve temizlik hizmeti için yılda 2,7 milyon lira harcandığını anlatan Türel, esnafın mevcut tesiste devam etme kararı alması durumunda, belediyenin bugünkü kiralarla artık bu hizmetleri vermesinin söz konusu olmayacağını söyledi. Böyle bir durumda hal esnafı bu hizmetleri, muhtemelen dernek öncülüğünde organize etmek ve masrafı da kendileri karşılamak zorunda kalacak. 

Antalya Toptancı Hali’nin mevcut yeri ile Kocayatak bölgesi arasında yaklaşık 25 km mesafe var. Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis edilen yeni alanda yapacağı hal kompleksi bünyesinde her türlü ürün işleme ve paketleme tesisleri, soğuk hava depoları, tır parkı gibi teknik ihtiyaçların tümü ile otel, otopark gibi hizmet birimleri ve her türlü sosyal üniteler de yer alacak. 

Aslında halin taşınması konusu yeni değil. Önceki belediyeler de aynı konuda planlar yapmıştı. Bu dönem gerçekleşmeyecek olsa, kim gelirse gelsin, muhtemelen yine halin taşınması projesini masaya koyacaktır. Yani hal, önünde sonunda taşınacak. Bunun başka bir ihtimali yok. 

ESNAF KARARSIZ
Taşınma gerçekleşirse esnaf açısından kiraların belli oranda artacağı kesin. Taşınma sırasında da bazı masrafları olacak. Belediye bunları esnafı sıkıştırmadan yapacağını söylüyor ancak esnafın tek kaygısı bu değil. Sektörün alıştığı mekanın değişmesi de halcileri düşündürüyor; “Yeni yere insanlar gelir mi?” gibi. Öte yandan geçmiş yıllarda Bursa gibi, İstanbul Kadıköy gibi taşınan çok büyük tesisler oldu ve bu tesislerde esnafın işleri, kısa sürede rayına oturdu. 

ÇEVREDEKİ HALLER BİRLEŞECEK Mİ?
Belediye muhtemelen çevredeki bütün halleri bir araya toplayacağı bir kompleks yapmayı planlıyor. Yoksa Belediye Kocayatak’ta devasa tesisi Serik’teki, Çandır’daki küçük halleri olduğu yerde bırakmak için yapmayacaktır. Dolayısıyla taşınmama tercihi yapan esnaf, yeni ve modern hal tesisinin imkanlarını, oraya taşınan meslektaşlarına bırakacak demektir. 

Önceki ve Sonraki Haberler