1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Ankara tiftik keçisine hayvan başına 20 lira ek destek

Ankara tiftik keçisine hayvan başına 20 lira ek destek

Ankara Tiftik keçisine, Anaç Koyun Keçi Desteği’ne ilave olarak hayvan başına 20 TL; tiftik üreticilerine de kilogram başına 10 TL destek verilecek.

Ankara tiftik keçisine hayvan başına 20 lira ek destek

Hal Postası - Ankara Tiftik keçisine, Anaç Koyun Keçi Desteği’ne ilave olarak hayvan başına 20 TL; tiftik üreticilerine de kilogram başına 10 TL destek verilecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara Tiftik Keçisi Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi ve tiftik keçisi dağıtım programına katıldı. Programda konuşan Pakdemirli; Ankara Tiftik keçisine, Anaç Koyun Keçi Desteği’ne ilave olarak hayvan başına 20 TL, tiftik üreticilerine de kilogram başına 10 TL destek verileceğini açıkladı.

KÜÇÜKBAŞ SAYISI 55 MİLYON

Bekir Pakdemirli; 2020 yılında koyun sayısının yüzde 70 artışla, 42,7 milyon başa; keçi sayısının yüzde 82 artışla, 12,4 milyon başa; toplam küçükbaş hayvan sayısının da yüzde 72 artışla 55,1 milyon başa çıktığını belirtti.

Pakdemirli, son 11 yılda Türkiye'deki tiftik keçisi varlığının yüzde 64 artarak 241 bine; tiftik üretiminin de 380 tona ulaştığını ifade etti.

Pakdemirli’nin paylaştığı verilere göre; bu dönemde, Ankara'da tiftik keçisi sayısı 183 bin başa ulaştı. Verim artışı da yüzde 20 artarak 1,8 kilograma yükseldi.

71 MİLYAR LİRA HAYVANCILIK DESTEĞİ ÖDENDİ

Hayvan sayısındaki artışta, desteklerin önemli rolü bulunduğuna dikkati çeken Pakdemirli, “Son 18 yılda çiftçimize, yetiştiricimize, üreticimize 310 milyar lira destek ödedik. Bunun 71 milyar lirası, hayvancılık desteği. Son 2 yılda, tarımsal desteği yüzde 52 artışla, 22 milyar liraya ulaştırdık. Bu desteğin yüzde 30'undan fazlasını da hayvancılığa ayırdık” dedi.

Bekir Pakdemirli konuşmasının devamında; Oğlak Tiftiği için 30 TL/kg; Anamal Tiftiğine 28 TL/kg; Tali Tiftiğine ise 20 TL/kg destek verildiğini, son 10 yılda, 38 milyon TL destekleme ödemesi yaptıklarını söyledi.

146 YETİŞTİRİCİYE 676 DAMIZLIK TEKE DAĞITILACAK

Pakdemirli, Ankara Keçisi Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında, 146 yetiştiriciye 676 damızlık teke dağıtımı gerçekleştireceklerini kaydetti.

Proje kapsamında, kırkım makası dağıtımı ile üreticilere bakım, besleme ve kırkım ile ilgili uygulamalı eğitim vererek tiftiğin kalitesini arttırmayı da hedeflediklerini dile getiren Pakdemirli, elde edilen tiftiğin mamul haline dönüştürülmesi ve ihracata konu edilmesi için gerekli çalışmaları da sürdürdüklerini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler